Nauka

Polska zagrożona gruźlicą

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 08:01
W Polsce spada liczba zachorowań na gruźlicę. Mimo to nasz kraj jest w strefie zagrożenia zwiększoną zachorowalnością - wynika z informacji ministerstwa zdrowia.
Audio
Prątki gruźlicy
Prątki gruźlicyFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Powodem takiego stanu rzeczy jest migracja osób z krajów o wysokiej zachorowalności i pandemia AIDS - powiedziała podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia prof. Halina Batura-Gabryel, konsultant krajowy chorób płuc.

Problemem w walce z tą chorobą są źle wyposażone laboratoria i zbyt mała ich liczba. Część pacjentów jest odporna na leki przeciwprątkowe. Brak również informacji o osobacvh, które rozpoczęły leczenie. Jak powiedziała pani konsultant brak danych o 20 procentach leczonych pacjentów, gdyż nie ma przepisów zmuszających lekarzy do podawania takich danych statystycznych.

Z danych przedstawionych na komisji wynika, że w Polsce na gruźlicę w 2013 roku zachorowało prawie 19 osób na 100 tys. mieszkańców. Było to o 4,1 procent mniej niż w 2012 roku i o 24,5 procent mniej niż przed 10 laty. Dla porównania w Niemczech w 2013 roku zachorowało ponad 5 osób na 100 tys. mieszkańców, w Czechach - prawie 6 . Zapadalność na gruźlicę wyższą niż w naszym kraju mają: Portugalia, Estonia , Bułgaria, Łotwa, Litwa i Rumunia.

Na świecie każdego roku notuje się prawie 9 mln zachorowań. W tym czasie umiera ok. 3 mln osób. 5 mln choruje jednocześnie na gruźlicę i AIDS.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: gruźlica medycyna NAUKA
Czytaj także

Rak toczy nasze płuca

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 22:05
W naukowym "Wieczorze z Jedynką" wszystko o płucach i o tym, jak zadbać, by służyły niezawodnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Beethoven był genialny dzięki arytmii

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2015 17:00
To dzięki arytmii własnego serca Beethoven tworzył niezwykłą muzykę – uważają badacze publikujący na łamach pisma „Perspectives in Biology and Medicine”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drzemka pomoże dziecku zapamiętać

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 15:15
Nowe badania potwierdzają starą prawdę: drzemka pomaga niemowlakom w procesie uczenia się. Eksperymenty z udziałem dzieci przeprowadzili naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Sheffield.
rozwiń zwiń