Nauka

Florencja nie chce zrehabilitować Dantego

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 09:00
Włochy przygotowują się do obchodów 750 rocznicy urodzenia Dantego Alighieri, która przypada w przyszłym miesiącu. Jego rodzinne miasto, Florencja, z którego został wygnany, nie chce go jednak nawet teraz zrehabilitować.
Audio
  • Florencja zrehabilituje Dantego - Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Lehnert
Florencja - wspaniałe miejsce do studiowania
Florencja - wspaniałe miejsce do studiowaniaFoto: Sonofgroucho

Dante zmarł w 1321 roku na wygnaniu w Rawennie, po 19 latach tułaczki. We florenckim archiwum znajduje się dokument, skazujący go 27 stycznia 1302 roku z powodu fałszywego oskarżenia na grzywnę i dwa lata wygnania.
Ponieważ grzywny nie zapłacił, karę zamieniono mu na dożywotnie wygnanie, a w przypadku powrotu groziło mu spalenie na stosie.

Chociaż potem obiecywano mu amnestię, Dante już nigdy do Florencji nie powrócił. Teraz, gdy szykuje się ona do obchodów jubileuszu, radni Ruchu 5 Gwiazd byłego komika Beppe Grillo zaapelowali do władz miasta o rehabilitację poety.

Władze odpowiedziały, że jest ona zbyteczna, ponieważ Dante powszechnie znany jest jako wielki poeta.

(IAR)

Czytaj także

Stanisław Lem. Pisarz, naukowiec, filozof

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 06:00
– Był to typ i człowieka i pisarza, u którego intelekt przeważał – charakteryzował Lema publicysta i tłumacz, Lech Jęczmyk na antenie Polskiego Radia. – Nic dziwnego, że literatura popularnonaukowa szczególnie mu odpowiadała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice Wyspy Wielkanocnej odkryte w polskiej bibliotece

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2015 12:10
4 lata temu w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie znaleziono nieznany wcześniej manuskrypt z końca XVIII w. opisujący Wyspę Wielkanocną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak znaleźć króla? Drugi pogrzeb Ryszarda III

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2015 17:00
Miał 32 lata. Z rozłupaną głową padł na polu bitwy pod Bosworth. Nikt nie wiedział, gdzie dokładnie został pochowany. Aż do dziś.
rozwiń zwiń