Jak znaleźć króla? Drugi pogrzeb Ryszarda III

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2015 17:00
Miał 32 lata. Z rozłupaną głową padł na polu bitwy pod Bosworth. Nikt nie wiedział, gdzie dokładnie został pochowany. Aż do dziś.
Audio
  • Wokół powtórnego pochówku króla Ryszarda III (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Trumna ze szczątkami króla Ryszarda III w katedrze w Leicester podczas uroczystości powtórnego pochówku ciała władcy. 26 marca 2015
Trumna ze szczątkami króla Ryszarda III w katedrze w Leicester podczas uroczystości powtórnego pochówku ciała władcy. 26 marca 2015Foto: PAP/EPA/WILL JOHNSTON/AFP PHOTO

Ponoć zabitego w bitwie Ryszarda III odarto ze zbroi i, z powrozem u szyi, przerzucono przez konia. W ten sposób zwycięzcy wprowadzili pokonanego władcę do miasta Leicester.

Ciało złożono w miejscowym klasztorze franciszkanów. Był rok 1485. Pół wieku później klasztor ten został zburzony, a królewski grób okryła niepamięć.

Po 530 latach naukowcy odnaleźli szczątki Ryszarda III.

Jak doszło do tego spektakularnego odkrycia? Skąd pewność, że znaleziony pod miejskim parkingiem szkielet mężczyzny (ze związanymi dłońmi, z licznymi ranami) to szczątki króla Anglii? I w końcu: czy faktycznie ten panujący ledwie 2 lata władca był tak okrutny, jak go malują? Wrogowie, związani z jego następcą - Henrykiem Tudorem - wygenerowali czarną legendę pijaka i mordercy dążącego do władzy po trupach...

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadziła: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Jolanta Choińska-Mika (historyk), dr Elżbieta Jaskulska (archeolog) oraz prof. Bronisław Młodziejowski (specjalista w zakresie biologii kryminalistycznej)

Data emisji: 11.04.2015

Godzina emisji: 16.00

jp/kul

Czytaj także

Rewolucja Francuska jako dżihad

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 08:00
- La Fayette czy Kościuszko brali udział w wojnie religijnej. Dla nich rewolucja amerykańska była obroną raju - uważa historyk Adam Zamoyski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wikingowie stworzyli polskie państwo?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2015 11:00
Mieszko I swoją córkę Świętosławę, zwaną później Sygrydą Storrådą, wydał za króla Szwecji Eryka Zwycięskiego, który był wikingiem. Co stało za tym małżeństwem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sól cudownie sprowadzona z Węgier. Sekrety Wieliczki

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2015 13:00
Legenda o początkach słynnej kopalni soli brzmi dziś nieprawdopodobnie. Wystarczy jednak wybrać się z Dwójką do "Wieliczki", by przekonać się, że to miejsce magiczne.
rozwiń zwiń