Nauka

EKOLOGIA: Tundra znika

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2007 13:54
Tempo kurczenia się obszarów tundry na północnych obszarach Kanady jest znacznie szybsze, niż wcześniej przewidywano.

Biolodzy z University of Alberta w Kanadzie stwierdzili, że tempo kurczenia się obszarów tundry na północnych obszarach tego kraju jest znacznie szybsze, niż wcześniej przewidywano. Na skutek ocieplania się klimatu ulega przesunięciu w kierunku bieguna granica lasów świerkowych, które również sięgają coraz wyżej na obszarach górskich i tundra stopniowo zarasta. Prześledzono zmiany sięgając 300 lat wstecz i okazało się, że najintensywniejsze zmiany w krajobrazach rozpoczęły się w połowie XX wieku i proces nabiera tempa. Ekspansja świerka jest m.in. spowodowana wyjątkowo obfitującymi w nasiona ciepłymi i suchymi latami. Powiększanie się obszarów leśnych – a więc ciemnych plam na naszej planecie – skutkuje nie tylko zmianami w składzie naturalnych gatunków zamieszkujących tundrę i wykorzystywanych np. przez rdzenną ludność Yukonu, ale i zwiększaniem efektu cieplarnianego, bo większa ilość światła słonecznego jest przez te obszary pochłaniana. Badania kanadyjskich badaczy znakomicie wpisują się w naukowe założenia rozpoczętego właśnie Międzynarodowego Roku Polarnego 2007-2008, który ma przynieść odpowiedzi na wiele pytań dotyczących terenów wokół obu biegunów.


Źródło: EurekAlert

Zobacz więcej na temat: ekologia Kanada tundra
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cały świat pogrąży się na godzinę w ciemnościach

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2010 12:33
W ponad czterech tysiącach miast w 125 krajach na godzinę zgaśnie światło. 27 marca to bowiem dzień, w którym tradycyjnie organizowana jest Godzina dla Ziemi - globalna akcja na rzecz oszczędzania energii i ratowania klimatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łódź zieloną stolicą Europy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2010 06:23
"Zielona stolica Europy" to prestiżowy tytuł przyznawany przez Komisję Europejską miastom najbardziej przyjaznym dla środowiska.
rozwiń zwiń