Nauka

Polskie roboty w kosmosie?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2008 16:02
Roboty mobilne zbudowane na AGH polecą w kosmos.

Polskie roboty  budowane na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zdobyły trzy medale w konkursie Innowacje 2008.  Konkurs ten podsumował tegoroczne 4.Targi Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji Technicon.

- Roboty mobilne służą do eksploracji terenu - czyli do wyznaczania mapy, znajdowania wyznaczonego celu, do zadań transportowych - np. przeładunku w fabrykach i do podobnych zadań mobilnych. Jest to grupa robotów, które mogą ze sobą współpracować, dzięki czemu ich uniwersalność wzrasta - wyjaśnia w wypowiedzi dla PAP mgr inż. Daniel Prusak, jeden z twórców technologii.

Prezentowane podczas targów roboty mobilne mogą konkurować z najlepszymi tego typu produktami z całego świata. Inżynier dodaje, że roboty mobilne opracowane przez Polaków nie odstają od światowego poziomu - wykonane są zgodnie z wszystkimi najnowszymi technologiami. Również polskie oprogramowanie służące do sterowania urządzeniami jest konkurencyjne. Właśnie dlatego, konstrukcje te z dużym prawdopodobieństwem wkrótce będą eksplorować kosmos. Wesprą je mikroroboty do zadań manipulacyjnych. Jedynymi konstruktorami takich robotów w Polsce są inżynierowie z AGH, pracujący pod kierownictwem prof. Tadeusza Uhla.

- Być może algorytmy, nad którymi pracujemy, będą użyte w robotach, które zbadają przestrzeń kosmiczną, powierzchnię Księżyca i Marsa. W ten sposób weźmiemy udział w programie rozbudowy potencjału europejskiego w badaniach kosmicznych - mówi Daniel Prusak. Zespół inżynierów z Krakowa współpracuje z niemieckim centrum badań kosmicznych DLR (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt). Naukowcy wspólnie planują wysłać grupę robotów w kosmos.

- Mikroroboty konstruujemy jako jedyni w Polsce. Służą one do wykonywania zadań manipulacyjnych, mogą być np. umieszczone na robotach mobilnych i badać grunt w terenie, powadzić prace inspekcyjno badawcze - wymienia inżynier.

Kapituła konkursu Innowacje 2008 przyznała AGH trzy medale: za manipulator równoległy - mikrorobot trójramienny (twórcy: mgr inż. Daniel Prusak, prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl), za mikronapęd piezoelektryczny (twórcy: mgr inż. Daniel Prusak, prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl) oraz za trzyramienny Manipulator równoległy (twórcy: Dr inż. Maciej Petko, dr inż. Grzegorz Karpiel, mgr inż. Daniel Prusak, prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl).

 

Przemysław Goławski

Zobacz więcej na temat: kosmos POLSKA Kraków grunty
Czytaj także

Kucharze przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2008 18:19
Roboty mają szansę już niedługo stać się prawdziwą pomocą domową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Modelka - robot

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2009 11:58
Japoński instytut technologii zaawansowanych zbudował nowy typ robota.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak sterować robotem?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2009 13:10
Oprócz zaprogramowania poleceń, robotami pokierujemy za pomocą myśli.
rozwiń zwiń