Nauka

Discovery wystartował

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2009 12:20
Z bazy kosmicznej Kennedy'ego na Florydzie wystartował amerykański wahadłowiec Discovery.

Misję przekładano kilkakrotnie ze względu na niewielkie usterki techniczne i wyciek paliwa. Awarię usunięto i teraz siedmioosobowa załoga leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie dokona kolejnego etapu jej rozbudowy.

Na pokładzie wahadłowca jest czwarty i ostatni zestaw baterii słonecznych, który zostanie zamontowany na Stacji za kilka dni podczas orbitalnego spaceru. Solarne ogniwa zapewnią niezbędne ilości energii potrzebnej do przyjęcia nowych mieszkańców Stacji. Obecnie przebywa na niej troje astronautów, w maju liczba stałych członków załogi ma wzrosnąć do sześciu.

Discovery przywiezie także ze sobą ostatni duży segment Stacji, co zwiększy jej długość do 102 metrów. Astronauci wymienią też wadliwą część systemu oczyszczania ścieków, dzięki czemu będzie można z nich otrzymywać wodę pitną. Na stacji przez najbliższe cztery miesiące pozostanie japoński astronauta Koichi Wakata, który zastąpi powracającą na Ziemię Sandrę Magnus. Misja promu Discovery ma potrwać 13 dni.

To najprawdopodobniej jedna z ostatnich misji amerykańskich promów kosmicznych. Po ukończeniu budowy ISS ich kursy zostaną zawieszone, a ciężar dostarczania załogi i zaopatrzenia na Stację przejmą inne niz NASA agencje kosmiczne, w tym urządzenia dostawcze ATV, przetestowane ostatnio przez ESA.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ISS ma 10 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2008 12:07
10-lecie najdroższego projektu mieszkaniowego w historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Astronauci naprawiają stację kosmiczną od zewnąrz

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2010 12:28
Dwaj astronauci z załogi amerykańskiego wahadłowca Discovery wyszli w piątek w otwartą przestrzeń kosmiczną, by odłączyć od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nieużywany już pusty zbiornik amoniaku, zasilającego układ chłodzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmiczne wędrówki człowieka

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2009 12:40
Jak przebiega podbój kosmosu, i czy Polacy odnajdą w nim swoje miejsce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

A planety szaleją, szaleją...

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 14:44
Olbrzymie, gazowe planety w odległych układach słonecznych mają związki potrzebne do powstania życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Endeavour poleciał

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2010 09:35
Wahadłowiec wystartował.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Discovery wystartował mimo problemów z silnikiem

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2010 12:43
Załoga promu kosmicznego wiezie ze sobą tak zwany wielozadaniowy moduł logistyczny "Leonardo", potocznie zwany ruchomą ciężarówką, w której znajduje się prawie osiem ton zapasów i sprzętu.
rozwiń zwiń