Nauka

Lato tajemnic: Bursztynowa Komnata

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2008 19:16
Bursztynowa Komnata to skarb wart pół miliarda dolarów.
Audio

Skarb, który nie został odnaleziony. Gdzie go szukać? W audycji Lato bez Tajemnic wskazówek udziela Gabi Domarenko wraz ze swoim gościem, Jackiem Wilczurem.

W 1701 roku król pruski Fryderyk I  zlecił wykonanie Bursztynowej Komnaty. Zamówienie złożył u gdańskich mistrzów.  W 1716 roku podarował ją swojemu przyjacielowi, Piotrowi I, carowi Rosji. Skarb umieszczono w pałacu w Carskim Siole.

Komnata przetrwała I Wojnę Światową, Wielka Rewolucję i zaginęła dopiero po 200 latach od jej wykonania.  Ostatni raz widziano ją wiosną 1942 roku.  – Niemcy zajęli między innymi położoną w pobliżu Leningradu Cesarską Wieś i zajęli pałac, w którym znajdowała się Bursztynowa Komnata. W roku 1942 zagrabił tę komnatę i spowodował jej przeniesienie do Królewca ówczesny  namiestnik Prus Wschodnich z ramienia Adolfa Hitlera, Erich Koch. Traktował tę Bursztynowa Komnatę jako swoją własność - wyjaśnia Jacek Wilczur, poszukiwacz Bursztynowej Komnaty.

Dalszych losów komnaty nie znamy. Wiele jest poszlak.  Według jednej z nich, w 1944 roku skarb mógł spłonąć w wyniku bombardowań Królewca. Wątpliwość budzi fakt, że nie został żaden ślad po stopniałym bursztynie. Druga wersja głosi, że Komnata została ewakuowana i przetrwała do dzisiejszego dnia. Poszukiwacze wymieniają 200 miejsc na całym świecie, gdzie mogła zostać ukryta. Jacek Wilczur uważa, że na 70 proc. Bursztynowa Komnata znajduje się w Polsce. A wiele dróg prowadzi do Pasłęka.

Posłuchaj o Bursztynowej Komnacie (4,46 MB)

Karolina Dziewulska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lato z Radiem: Wielkie Zimbabwe

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2008 07:25
Wielkie Zimbabwe to jedne z najbardziej tajemniczych ruin w Afryce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato tajemnic: Stonehenge

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2008 10:03
Lato z Radiem i kolejna tajemnica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato tajemnic: Potwór z Loch Ness

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2008 16:19
Jaką zagadkę kryje w sobie jezioro Loch Ness? Odpowiedzi od lat szukają naukowcy i poszukiwacze Nessy.
rozwiń zwiń