X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Lato tajemnic: Bursztynowa Komnata

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2008 19:16
Bursztynowa Komnata to skarb wart pół miliarda dolarów.
Audio

Skarb, który nie został odnaleziony. Gdzie go szukać? W audycji Lato bez Tajemnic wskazówek udziela Gabi Domarenko wraz ze swoim gościem, Jackiem Wilczurem.

W 1701 roku król pruski Fryderyk I  zlecił wykonanie Bursztynowej Komnaty. Zamówienie złożył u gdańskich mistrzów.  W 1716 roku podarował ją swojemu przyjacielowi, Piotrowi I, carowi Rosji. Skarb umieszczono w pałacu w Carskim Siole.

Komnata przetrwała I Wojnę Światową, Wielka Rewolucję i zaginęła dopiero po 200 latach od jej wykonania.  Ostatni raz widziano ją wiosną 1942 roku.  – Niemcy zajęli między innymi położoną w pobliżu Leningradu Cesarską Wieś i zajęli pałac, w którym znajdowała się Bursztynowa Komnata. W roku 1942 zagrabił tę komnatę i spowodował jej przeniesienie do Królewca ówczesny  namiestnik Prus Wschodnich z ramienia Adolfa Hitlera, Erich Koch. Traktował tę Bursztynowa Komnatę jako swoją własność - wyjaśnia Jacek Wilczur, poszukiwacz Bursztynowej Komnaty.

Dalszych losów komnaty nie znamy. Wiele jest poszlak.  Według jednej z nich, w 1944 roku skarb mógł spłonąć w wyniku bombardowań Królewca. Wątpliwość budzi fakt, że nie został żaden ślad po stopniałym bursztynie. Druga wersja głosi, że Komnata została ewakuowana i przetrwała do dzisiejszego dnia. Poszukiwacze wymieniają 200 miejsc na całym świecie, gdzie mogła zostać ukryta. Jacek Wilczur uważa, że na 70 proc. Bursztynowa Komnata znajduje się w Polsce. A wiele dróg prowadzi do Pasłęka.

Posłuchaj o Bursztynowej Komnacie (4,46 MB)

Karolina Dziewulska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lato z Radiem: Wielkie Zimbabwe

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2008 07:25
Wielkie Zimbabwe to jedne z najbardziej tajemniczych ruin w Afryce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato tajemnic: Stonehenge

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2008 10:03
Lato z Radiem i kolejna tajemnica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato tajemnic: Potwór z Loch Ness

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2008 16:19
Jaką zagadkę kryje w sobie jezioro Loch Ness? Odpowiedzi od lat szukają naukowcy i poszukiwacze Nessy.
rozwiń zwiń