X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Lato tajemnic: Stonehenge

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2008 10:03
Lato z Radiem i kolejna tajemnica.
Audio

Stonehenge to budowla megalityczna, położona 15 kilometrów na północ od Salisbury, jednego z miast Wielkiej Brytanii.  Pochodzi z epoki neolitu i brązu. Mimo iż jest jednym z najlepiej zbadanych obiektów na ziemi, nadal wiele jego tajemnic nie zostało odkrytych.

Według badaczy, Stonehenge mogło być świątynią słońca, miejscem składania ofiar rytualnych, obserwatorium astronomicznym czy pałacem zbudowanym na wzór rzymski. Wśród tych teorii znalazła się i taka, która sugeruje, że to miejsce przeznaczone do lądowania pojazdów istot pozaziemskich. Nowych teorii jest mnóstwo. Faktów potwierdzonych naukowo dotyczących przyczyny powstania tajemniczego kręgu monolitów ciągle brakuje.

Dokładniej za to można określić przebieg budowy. Badaniach archeologiczne wskazują, że Stonehenge powstało w trzech etapach. Pierwszy z nich przypada na 3000 lat przed Chrystusem, gdy na planie okręgu o promieniu 41,5 metrów powstał rów, który służył za fosę, z ziemi zaś usypano obronny wał. Podczas drugiego etapu, 500 lat później, z 80 kamieni utworzono kolejny okrąg. Na rok 2000 przed Chrystusem naukowcy datują trzeci etap budowy. Wówczas to w pierścieniu tego obiektu ustawiono kolejne głazy tak, że tworzyły literę U. Najwyższy z nich ma około 7 metrów wysokości. Jak obliczyli naukowcy, aby postawić jeden z głazów potrzeba było około 500 ludzi. Według archeologów, kamienie transportowano z gór Prescelly w południowej Walii odległych o 385 kilometrów. Nie wiadomo kto i w jakim celu przetransportował ogromne głazy ze kamieniołomów na budowlany teren. - Walijczycy zrobili kilka lat temu eksperyment; polegał na tym, że chcieli otworzyć drogę, jaką przebyły bloki kamienne. Każdy z głazów miał niemal 2 metry wysokości i około 4 ton wagi. Udało im się przemieścić je zaledwie o kilka kilometrów - opowiada Agnieszka Franus z National Geographic.

Milczące głazy nie zdradziły jeszcze nikomu swej tajemnicy. Nadal nie wiemy, czym miał być i czemu służył tajemniczy krąg. Obecnie czekamy na wyniki kolejnych archeologicznych badań, które planowane są jeszcze w tym roku. Miejmy nadzieję, że za pomocą nowoczesnych techniki badacze odkryją kolejne sekrety Stonehenge.

Karolina Dziewulska 

Więcej o słynnym kręgu już wkrótce.

 

 

Zobacz więcej na temat: Walia Wielka Brytania
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lato tajemnic: Bursztynowa Komnata

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2008 19:16
Bursztynowa Komnata to skarb wart pół miliarda dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato Tajemnic: Trójkąt Bermudzki

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2008 11:20
Lato z Radiem odsłania tajemnice fascynujących zjawisk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato Tajemnic: Długi Człowiek

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2008 10:56
Posłuchaj o tajemnicach angielskiego geoglifu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato tajemnic: Wyspa Wielkanocna

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2008 15:02
Poznaj sekrety posągów z Rapa Nui.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na tropach tajemnic Stonehenge

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2008 07:11
Poznaj najnowsze teorie na temat słynnego kręgu.
rozwiń zwiń