X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Jak sfotografować Drogę Mleczną?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2009 07:05
Zadania podjął się fizyk Axel Mellinger. Wynik to piękna, 648-megapikselowa panorama naszej galaktyki.
Audio

Na gigantyczny obraz złożyło się 3000 pojedynczych fotografii nocnego nieba, wykonanych na przestrzeni 22 miesięcy. Autor pokonał niemal 42000 kilometrów – poszczególne zdjęcia powstały w Południowej Afryce, Teksasie i Michigan w Stanach Zjednoczonych.

Panorama pokazuje gwiazdy 1000 razy słabsze niż te, które możemy dostrzec ludzkim okiem. Widać również setki galaktyk, gromad gwiazd i mgławic. Wysoka rozdzielczość zdjęcia sprawia, że jest ono użyteczne zarówno dla celów edukacyjnych jak i naukowych.

- Prawdziwa praca zaczęła się po zrobieniu zdjęć – mówi Mellinger, który jest profesorem fizyki Central Michigan University. - Nie wystarczy proste sklejenie ujęć w jeden duży obraz. Każde zdjęcie jest dwuwymiarowym rzutem sfery niebieskiej. Wynikiem jest to, że każde zawiera zniekształcenie – w taki sam sposób zniekształcone są płaskie mapy kulistej Ziemi -wyjaśnia. Aby zdjęcia bez problemu ze sobą połączyć, wszystkie te zakłócenia muszą być uwzględnione. Fizyk w celu korekty fotografii wykorzystał odpowiedni model matematyczny i spędził setki godzin przed komputerem.

Innym problemem, z którym musiał zmierzyć się astronom była różna jasność tła na każdej fotografii. - Ze względu na zanieczyszczenie światłem sztucznym, blask powietrza, a także światło słoneczne rozproszone przez pył w Układzie Słonecznym, jest praktycznie niemożliwym by wykonać szeroko-zakresową fotografię astronomiczną, z idealnie jednolitym tłem - podkreśla Mellinger. Aby to naprawić, naukowiec wykorzystał dane z sond kosmicznych Pioneer 10 i 11. Dodatkowe informacje pozwoliły mu odróżnić światło gwiazd od niechcianego światła tła - możliwa stała się zmiana jasności tła każdej fotografii, tak by zdjęcia ułożone w panoramę pasowały do siebie bez wrażenia nierównomiernego oświetlenia.

Rezultatem pracy fizyka jest imponujący obraz naszej macierzystej galaktyki. Autor planuje udostępnić gigantyczną mapę nieba obserwatoriom astronomicznym na całym świecie. Teraz jej interaktywną wersję można obejrzeć na stronie internetowej naukowca.

Warto dodać, że nowa, licząca 648 megapikseli panorama kosmosu, nie jest jedyną gigantyczną astrofotografią profesora Mellingera. W latach 1997-2000 stworzył on pierwsze panoramiczne zdjęcie Drogi Mlecznej, pracując jeszcze aparatem analogowym.

Panorama Drogi Mlecznej 1.0
Panorama Drogi Mlecznej 2.0


Przemysław Goławski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska baza marsjańska

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 13:27
Na razie powstanie pod Toruniem, ale w przyszłości marsjańska baza według polskiego projektu i pomysłu może stanąć na czerwonej planecie. Baza - jeśli powstanie - będzie trzecim tego typu obiektem na świecie, a pierwszym w Europie. Pozostałe znajdują się na pustyni w Utah w Stanach Zjednoczonych oraz na kanadyjskiej, arktycznej wyspie Devon.Jak to zrobić? Zobacz film.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żyjąc z gwiazdą

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 13:03
Obserwatorium Dynamiki Słońca, SDO przesłało na Ziemię pierwsze zdjęcia naszej gwiazdy. Tak dokładnie jeszcze Słońca nie oglądaliśmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Halo, halo! Tu kosmici!

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2010 23:57
Naukowcy odebrali sygnał radiowy. I nie mają pojęcia, co, lub kto go nadaje. Czy mamy KONTAKT!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadkowy kosmos w oku Hubble'a

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2010 15:38
Z okazji 20-lecia pracy Teleskopu Hubble'a przygotowaliśmy galerię najciekawszych zdjęć, jakie wykonał.
rozwiń zwiń