Nauka

Chemia – po pierwsze zaciekawić

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2008 15:31
Chemia wbrew pozorom nie jest dziedziną nudną - udowodnią to pokazy młodych chemików podczas Pikniku Naukowego

Piknik Naukowy to świetna okazja by przełamywać stereotypy. Choćby te, że chemia jest nudną dziedziną teoretyczną, gdzie tylko pisze się wzory i analizuje pierwiastki. To, że jest inaczej udowodnią młodzi chemicy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego i Chemicznego Koła Naukowego „Flogiston” Politechniki Warszawskiej.

Dowodem na to, że chemia może być widowiskowa są często bardzo proste doświadczenia chemiczne. Reakcjami, które są najbardziej efektowne, są reakcje egzoenergetyczne - zachodzące gwałtownie, w których emitowane jest ciepło i światło. One najbardziej interesują młodych i starszych – są bezcennym źródłem wrażeń, a mogą też sprawić, że chemię zechcemy poznać bliżej. Już Leonardo da Vinci podkreślał – po pierwsze – zaciekawić – tego najczęściej brakuje, dlatego też chemię uważa się za dziedzinę trudną i nieatrakcyjną.

Z pomocą Koła Naukowego „Flogiston” wszyscy ciekawi chemii przyjrzą się efektownym reakcjom takim jak „Ciuchcia”, „Pentosłoń” czy „Przesłuchanie misia żelka”. Większość z nich nie wymaga skomplikowanych i trudnodostępnych substancji chemicznych. By samemu zostać „domowym chemikiem” często wystarczy woda, sól kuchenna lub woda utleniona.

 

Przemysław Goławski

Czytaj także

Laboratoria z najwyższej półki

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2007 20:34
Dzięki spotkaniom na Międzynarodowych Targach EuroLab można przeprowadzić najnowocześniejsze i najbardziej ambitne badania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konserwująca chemia

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2008 09:05
Oblicze konserwacji zabytków ciągle się zmienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pianka nowej generacji

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2007 10:55
Pianka lekka jak powietrze likwiduje groźne skażenia
rozwiń zwiń
Czytaj także

200 lat chemii w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2009 20:10
O historii, ale przede wszystkim o współczesnych osiągnięciach chemików warszawskich.
rozwiń zwiń