X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Lato tajemnic: Inkowie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2008 12:30
Czy w Polsce znajduje się część wielkiego skarbu Inków?
Audio

Co połączyło historię odległego Peru z Polską? Być może właśnie w Polsce ukryty został inkaski skarb… Miejscem, które skrywa tajemnicę jest zamek w Niedzicy, zbudowany ok. roku 1300 przez węgierski ród magnacki Berzeviczów. W XVI wieku w Ameryce Południowej znalazł się łowca przygód, potomek Berzeviczów - Sebastian Berzeviczy. Tam też znalazł wybrankę swojego serca, peruwiańską księżniczkę. Z ich związku urodziła się Umina. Po latach poślubiła ona Andreasa, bratanka władcy Inków Tupaca Amaru II.

Wielkie i zasobne imperium Inków było w tym czasie podbijane przez Hiszpanów. Przeciw najeźdźcom, w 1781 roku wybuchło powstanie, na którego czele stanął Tupac Amaru II. Niestety powstanie upadło, przywódcę zgładzono, a następcą tronu został Andreas, mąż Uminy. W obawie przed Hiszpanami Andreas i Umina z synkiem Inkasem, a także częścią inkaskiego skarbu, zapakowanego przez  Berzeviczego, uciekli do Italii, do Wenecji.

We Włoszech zamordowany został mąż Uminy. W obawie przed kolejnym nieszczęściem Sebastian Berzeviczy postanowił zabrać rodzinę do Niedzicy, rodowej siedziby nad Dunajcem. Po kilku miesiącach hiszpańscy szpiedzy odnaleźli i otruli też Uminę. Dziadek wraz z wnukiem przenieśli się na Morawy do Wacława Benesza, znajomego szewca. Syn Uimy otrzymał nazwisko przyjaciela rodziny, a także nowe imię Antonio. Wychowany przez Beneszów Antonio ożenił się później z Polką.

Tajemnicą rodu i skarbu zainteresował się po latach, w 1946 roku Andrzej Benesz, daleki krewny Berzeviczego. Odnalazł on w kościelnych archiwach dokumenty po swoim przodku. Kierując się wskazówkami z dokumentu ukrytego w mszale, odnalazł na niedzickim zamku ołowianą rurkę. W niej ukryte było kipu – pęk rzemieni z węzełkowym pismem Inków. Wtedy też Andrzej Benesz postanowił szukać skarbu.  W 1976 r. zginął jednak w wypadku samochodowym. Tragiczna śmierć tłumaczona była klątwą inkaskich kapłanów, rzuconą na każdego kto będzie pragnął zdobyć skarb.  Potomek inkaskich władców nie zdążył nikomu przekazać zdobytych informacji,  dlatego nigdy nie dowiemy się co na prawdę stało się ze skarbem...

 

Karolina Dziewulska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lato Tajemnic: Długi Człowiek

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2008 10:56
Posłuchaj o tajemnicach angielskiego geoglifu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato tajemnic: Stonehenge

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2008 10:03
Lato z Radiem i kolejna tajemnica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato tajemnic: Wyspa Wielkanocna

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2008 15:02
Poznaj sekrety posągów z Rapa Nui.
rozwiń zwiń