X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Lato tajemnic: Wyspa Wielkanocna

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2008 15:02
Poznaj sekrety posągów z Rapa Nui.
Audio

Najbardziej odległym zakątkiem świata jest  Rapa Nui, zwana w Europie Wyspą Wielkanocną. Okryta  1722 roku przez holenderskiego żeglarza Jakuba van Roggeveena kryje w sobie sekrety dotyczące  moami, kamiennych posągów.

Jedną z zagadek dla niektórych zapewne będzie samo położenie wyspy. Wiele osób słyszało o Wyspie Wielkanocnej, jednak z dokładnym wskazaniem jej na mapie jest problem. Rapa Nui leży w centralnej części Oceanu Spokojnego. Jest  najdalej wysuniętą częścią Polinezji i Oceanii. Do najbliższej wyspy Pitcairn ma 2075 kilometrów, do Tahiti - 4000 kilometrów, zaś od wybrzeży Ameryki Południowej dzieli ją odległość 3600 kilometrów.

Obecnie na wyspie mieszka ponad 3 tysiące mieszkańców. Zamieszkują oni Hanga Roa, niewielką a zarazem jedyną miejscowość na wyspie. Według badań norweskiego podróżnika, Thora Heyerdahla, przeprowadzonych w 1955 roku wynika, że pierwsi osadnicy przybyli tam z Ameryki Południowej, a kolejna fala - z Polinezji. Za datę ich przybycia uważa się okres pomiędzy V a VIII wiekiem po Chrystusie. Heyerdahl nie udowodnił jednak ostatecznie tej tezy.
Jednak najważniejszą tajemnicą Wyspy Wielkanocnej są moai, kamienne posągi. Figury wyciosane z pojedynczych bloków kamienia powstały w kraterze wygasłego wulkanu, dzisiaj kamieniołomie Rano Raraku, udostępnionym dla turystów. Nie wiadomo, jak wyglądał ich transport z kamieniołomu na brzeg wyspy, gdzie stoją. Moai ustawione są twarzą w głąb wyspy wzdłuż brzegu Oceanu, a ich liczba przekracza 900. Rzeźby przedstawiają głowę z włosami spiętymi w kok, które przez turystów błędnie określane są pukao, kapeluszem. Niektóre z Moa przekraczają wysokość 6 metrów i wagę 20 ton.  Największy z nich, o tajemniczej nazwie Paro, waży 45 ton i mierzy 20 metrów! Spośród innych posągów na świecie nie tylko wyróżniają się wielkością czy wysokością, ale też długimi, spłaszczonymi nosami i wielkimi uszami.

Naukowcy od lat próbują dociec, kto i kiedy wyrzeźbił moai. Jak zwykle, teorii jest wiele. Niektórzy twierdzą, że figury zostały wykonane między XI a XII wiekiem po Chrystusie przez polinezyjskich osadników. Według drugiej koncepcji, wykonawcami są osadnicy z Ameryki Południowej, gdyż to oni posiadali umiejętność rzeźbienia w kamieniu. Michael Desmarquet w swojej książce „Misja” twierdzi, że posągi powstały w starożytności. W połowie XIX wieku większość moai została przewrócona. Badacze ciągle szukają przyczyny. Mogły nią być walki pomiędzy zamieszkałymi na wyspie ludami. 

Dziś tajemnicza Wyspa Wielkanocna jest magnesem przyciągającym turystów z całego świata. Głównym powodem są właśnie tajemnicze posągi moai.

Karolina Dziewulska

POSŁUCHAJ materiału Gabi Dermetko:

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lato Tajemnic: Góry Sowie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2008 10:10
Lato Tajemnic przedstawia kolejną zagadkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato Tajemnic: Trójkąt Bermudzki

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2008 11:20
Lato z Radiem odsłania tajemnice fascynujących zjawisk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato z Radiem: Wielkie Zimbabwe

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2008 07:25
Wielkie Zimbabwe to jedne z najbardziej tajemniczych ruin w Afryce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato Tajemnic: Machu Picchu

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2008 11:35
Posłuchaj o tajemniczym mieście Inków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato tajemnic: Stonehenge

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2008 10:03
Lato z Radiem i kolejna tajemnica.
rozwiń zwiń