Nauka

Lech Kaczyński najlepiej czuł się w środowisku akademickim

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2010 21:57
Gdyby Lech Kaczyński nie został prezydentem, byłby wielkim profesorem - mówi prof. Michał Kleiber.
Audio
  • Prof. Michał Kleiber, prezes Polskiej Akademii Nauk wspomina Parę Prezydencką

Michał Kleiber, prezes Polskiej Akademii Nauk, prywatnie przyjaciel pary prezydenckiej prezydenta poznał będąc ministrem nauki w rządzie lewicy, kiedy ten był prezydentem Warszawy.

- Przyjaźń narodziła się w momencie pracy nad Centrum Nauki Kopernik, które niedługo powstanie w Warszawie na Powiślu. Kleiber mówi po latach, że był zdziwiony otwartością Lecha Kaczyńskigo, co w świetle ostatnich wydarzeń, burzy jego wizerunek, jako osoby zamkniętej, hermetycznej.

Kleiber określa go, jako pasjonata historii. - Pamiętam szereg wystąpień, gdzie zadziwiał słuchaczy - mówi. W trakcie wizyty w Izraelu prezydent wygłosił wykład na temat roli Żydów w walkach o niepodległość Polski na przestrzeni ostatnich trzech wieków. - Prezydent Kaczyński wygłosił wykład, który ludźmi wstrząsnął, a na sali był między innymi prezydent tego kraju - wspomina.Kleiber mówi, że takich przykładów było więcej, ale niestety nie przedostał się do świadomości Polaków taki jego wizerunek. - Lech Kaczyński potępiał wszelki polski antysemityzm - mówi.

Innym z tematów tabu jest temat parytetów kobiet w życiu publicznych. - On mówił wręcz, że to mężczyźni powinni się starać o parytety – mówi Kleiber.

Prezes PAN powiedział w Jedynce, że Lech Kaczyński z pewnością lepiej czułby się, jako profesor jednego z uniwersytetów, jako naukowiec. - Nie był urodzonym politykiem - mówi. - Nie miał łatwości zwracania się do wielkich gremiów. Lepiej się czuł w atmosferze akademickiej.

Na jego życiorys wpłynęła partia oraz brat. - Gdyby nie to, byłby wielkim profesorem prawa, szanowanym przez środowisko akademickie – mówi Michał Kleiber.
Czytaj także

Prezydent Lech Kaczyński

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2010 15:27
Lech Kaczyński w 2005 roku został wybrany na prezydenta Rzeczpospolitej. Urząd objął 23 grudnia, składając przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nadzwyczajny profesor - Lech Kaczyński

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2010 22:13
Absolwent Wydziału Prawa UW, specjalista prawa pracy, profesor nadzwyczajny dwóch Uniwersytetów - Gdańskiego i Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lech Kaczyński - warto żyć przyzwoicie

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2010 12:04
Człowiek, który był duszą towarzystwa, erudytą, zaskakiwał pamięcią i wnikliwością, usztywniał się przed kamerami. Maria Kaczyńska funkcję pierwszej damy sprawowała dyskretnie, stojąc pół kroku za mężem, by go nie przesłonić – takimi słowami wspomina Lecha i Marię Kaczyńskich „Rzeczpospolita”.
rozwiń zwiń