Nauka

Nadzwyczajny profesor - Lech Kaczyński

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2010 22:13
Absolwent Wydziału Prawa UW, specjalista prawa pracy, profesor nadzwyczajny dwóch Uniwersytetów - Gdańskiego i Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Lech Kaczyński w 2005 roku został wybrany na prezydenta Rzeczpospolitej. Urząd objął 23 grudnia, składając przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym.

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński urodził się 18 czerwca 1949 roku. Był doktorem habilitowanym nauk prawnych, specjalistą w zakresie prawa pracy. W swej karierze był między innymi, senatorem, posłem na Sejm I i IV kadencji, ministrem sprawiedliwości oraz prezesem Najwyższej Izby Kontroli. W 2002 roku objął stanowisko prezydenta Warszawy. Prezydentem Rzeczpospolitej został w 2005 roku.

W latach 70. był współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników, a potem doradcą Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Po ogłoszeniu stanu wojennego został internowany. W latach 80. był członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, w 1989 roku uczestniczył w obradach „okrągłego stołu".

Lech Kaczyński był absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W 1971 roku przeprowadził się do Sopotu, by podjąć pracę naukową w Katedrze Prawa Pracy na Uniwersytecie Gdańskim. W 1980 roku pracą pt. "Zakres swobody stron w zakresie kształtowania treści stosunku pracy" obronił doktorat z prawa pracy, a w 1990 roku uzyskał habilitację rozprawą pt. "Renta socjalna". Był profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Gdańskiego, a od 1999 zajmował tożsame stanowisko na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

W okresie PRL był związany z opozycją antykomunistyczną. Współpracował z Komitetem Obrony Robotników, działał też w Wolnych Związkach Zawodowych. W sierpniu 1980 roku był doradcą stoczniowców w Stoczni Gdańskiej, a później członkiem Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "S".
Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. Po zwolnieniu nadal działał w podziemnej "Solidarności". Stał się jednym z kilku najbardziej zaufanych współpracowników Lecha Wałęsy. Brał udział w obradach "okrągłego stołu" w zespole do spraw pluralizmu związkowego. W wyborach czerwcowych 1989 roku wybrano go na senatora.

W 1989 roku wraz z bratem Jarosławem odegrał kluczową rolę w tworzeniu rządu Tadeusza Mazowieckiego. Rok później został wiceprzewodniczącym "Solidarności". W 1991 roku przegrał z Marianem Krzaklewskim rywalizację o przywództwo związku. W tym samym roku został ministrem stanu do spraw bezpieczeństwa w Kancelarii Lecha Wałęsy, której szefem był jego brat, Jarosław. Po konflikcie z prezydentem, wraz z bratem odszedł z Kancelarii. W wyborach parlamentarnych w 1991 roku został wybrany na posła z listy PC.

W latach 1992-1995 Lech Kaczyński był prezesem Najwyższej Izby Kontroli. Od czerwca 2000 do lipca 2001 roku był ministrem sprawiedliwości w gabinecie Jerzego Buzka. W 2001 roku został przewodniczącym Komitetu Krajowego "Prawo i Sprawiedliwość", a następnie prezesem PiS. Jesienią 2002 roku wygrał wybory na prezydenta Warszawy. W 2005 roku został wybrany na prezydenta Rzeczpospolitej. Urząd objął 23 grudnia, składając przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym.

Czytaj także

"10 kwietnia 2010 roku zapamiętamy do końca życia"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2010 10:20
Mija miesiąc od katastrofy rządowego Tupolewa pod Smoleńskiem. 10 kwietnia, przed 9:00 rano TU-154 z prezydencką parą i 94 osobami rozbił się przy podchodzeniu do lądowania na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj. Nikt nie przeżył katastrofy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"96 ziaren zostało rzuconych, aby wydały owoc"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2010 20:34
Mszę Świętą w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem odprawił metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Avvenire": Katyń symbolem nowej polskiej tragedii

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2010 06:48
Śledzący wydarzenia w Polsce od narodzin "Solidarności" Luigi Geninazzi, kreśli na jego łamach sylwetkę polityczną tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
rozwiń zwiń