Nauka

Milion lat temu było nas 18 tysięcy

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2010 11:18
Cała ta wiedza została uzyskana na podstawie… dwóch genomów.

Genetycy obliczyli, ilu ludzi żyło na Ziemi 1,2 miliona lat temu. Cała ta wiedza została uzyskana na podstawie… dwóch genomów.

Genetycy z Uniwersytetu Utah ustalili, że ok. 1,2 mln lat temu na Ziemi żyło 18,5 tys. naszych przodków – mowa jednak o przodkach „aktywnych rozrodczo”, bo tylko oni zostawili swój ślad w genach. Jak się szacuje, całkowita liczba żyjących ludzi wynosiła wówczas trzy razy więcej, przynajmniej 55 tys. osób. Dla porównania: w tym samym czasie żyło 21 000 aktywnych rozrodczo szympansów i aż 25 000 goryli. Cóż, nie radziliśmy sobie chyba najlepiej. Ewolucyjna inwestycja energetyczna w rozwój mózgu jeszcze nie przyniosła skutków.

Jednak liczba 18,5 tys. to i tak wysoki szacunek. W późniejszym okresie niejednokrotnie było dużo gorzej. Na przestrzeni ostatnich 100 000 lat populacja ludzi spadała poniżej 10 000 osobników. Przypuszcza się, że jeden z takich drastycznych spadków liczebności, związany z nagłą zmiana klimatu lub wybuchem wulkanu, doprowadził rodzaj ludzki na skaj wymarcia, a także skłonił człowieka do tego, by przemówił – był zatem odpowiedzialny za uzyskanie wielkiej ewolucyjnej przewagi, jaką jest zaawansowana mowa.

Liczna ludzi zaczęła wzrastać znacząco dopiero w neolicie (a zatem ok. 10 000 lat temu), kiedy ludzie opanowali sztukę uprawy ziemi, a ich życie stało się mniej nieprzewidywalne.

Trzeba jednak zaznaczyć, że milion lat temu nie istniał jeszcze nasz gatunek, tj. człowiek anatomicznie współczesny. Niezaludnione przestrzenie w Afryce przemierzał wówczas Homo ergaster, a Azji jego azjatycki odpowiednik – Homo erectus. Nie wiadomo, czy wynikająca ze współczesnego genomu człowieka liczba 18,5 tys. osobników ma dotyczyć obydwóch tych gatunków razem, czy tylko Homo ergaster. Wszystko bowiem zależy od tego, czy człowiek współczesny wyewoluował tylko z H. ergaster, czy też z mieszanki ergastera z erectusem.

Richard G. Klein z Uniwersytetu Stanforda krytykuje badania swoich kolegów.  Nie znamy dobrej metody badania liczebności populacji w tak dawnych okresach, mówi. Z pewnością DNA może powiedzieć nieco o liczebności naszych przodków w okresach bliższych naszym czasom, czym innym jest jednak badanie ilości osobników tego samego gatunku co nasz, a czym innym – szacowanie liczebności innych gatunków na podstawie współczesnego genomu.

Do swoich analiz badacze z Utah wykorzystali wyniki prac J. Craiga Ventera (a zatem genom samego Ventera) i genom  zsekwencjonowany pod auspicjami rządu USA, należący do grupy osób o pochodzeniu europejskim i azjatyckim. Nie ulega wątpliwości, że DNA potrafi zdradzić swoją historię, a naukowcy z Utah skupili się na sekwencji Alu, która, jak wskazują badania, pojawiła się w ludzkim genomie ok. 1,2 mln lat temu. Czy jednak to dobra metoda do szacowania populacji dawnych ludzi? Czas i kolejne badania pokażą.

(ew/nytimes/pnas)

Zobacz więcej na temat: Afryka Azja DNA USA
Czytaj także

To na pewno Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2008 11:19
Szczątki z Fromborka rzeczywiście należały do polskiego astronoma.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odtworzymy mamuta?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2008 12:54
Badaczom udało się zsekwencjonować genom wymarłego gatunku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podzielili włos na czworo

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 12:16
Kosmyk zmarzniętych włosów pozwolił naukowcom uzyskać pełny genom starożytnego człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spojrzeć Tutowi w DNA

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 03:38
O przyszłości współpracy archeologów i genetyków mówi Albert Zink, członek grupy naukowców, którzy jako pierwsi przebadali DNA Tutenchamona.
rozwiń zwiń