Nauka

Białorusini pod Grunwaldem

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2010 07:00
Znany białoruski historyk Anatolij Taras przekonuje, że Białorusini odegrali bardzo ważną rolę w zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem.

Według historyka, który przez wiele lat badał dzieje grunwaldzkiej bitwy, zasługi w pokonaniu rycerzy zakonu Krzyżackiego należy po równo podzielić między polskiego króla Jagiełłę i Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda.

Anatolij Taras przypomina, że pod Grunwaldem walczyły 23 chorągwie z terytorium współczesnej Białorusi i jedynie 3 z terenu dzisiejszej Litwy, z których dwiema, i tak dowodzili Białorusini. Historyk dodaje, że również chorągwie smoleńskie wchodziły w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego i nie miały żadnego odniesienia do współczesnej Rosji.

Zdaniem naukowca - zwycięstwo pod Grunwaldem zjednoczyło przedstawicieli poszczególnych ziem współczesnej Białorusi od Grodna i Brześcia do Mohylewa i Witebska. „Od tamtej pory mamy prawo mówić, że to nasi przodkowie - Białorusini brali udział w grunwaldzkiej bitwie" - twierdzi historyk.

Jednocześnie Anatolij Taras zarzuca historykom dawnego Związku Radzieckiego zakłamywanie historii i wynarodowienie Białorusinów. „Oni chcieliby, aby Rosja była wszędzie i wszędzie zwyciężała, a tak nie było" dodaje naukowiec.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konserwatorzy rekonstruują krzyżackie chorągwie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2009 13:28
Będą główna ozdobą wystawy na 400-lecie Grunwaldu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grunwald: Reaktywacja

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2010 15:00
Startuje promocja 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. Nowoczesne technologie pozwoliły ożywić historyczne wydarzenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poduszkowym rycerzom mówimy: Nie!

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2010 14:00
Nie będzie poduszkowej bitwy w rocznicę Grunwaldu.
rozwiń zwiń