Nauka

Grunwald: Reaktywacja

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2010 15:00
Startuje promocja 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. Nowoczesne technologie pozwoliły ożywić historyczne wydarzenie.

Dzięki grafice komputerowej promocja ważnych wydarzeń staje się dziś łatwiejsza. Co istotne, technologie 3D, łączenie animacji komputerowych z żywym planem, efekty specjalne, zdecydowanie zwiększają atrakcyjność filmów, które opowiadają o historii kraju. Wszystkie te rozwiązania wykorzystano przypominając o rocznicy Bitwy pod Grunwaldem.

 

Filmy promujące kampanię „Grunwald – Walka 600-lecia” zostały wyreżyserowane przez Tomasza Bagińskiego, twórcę takich animacji jak „Katedra” czy „Sztuka spadania”. Reżyser do współpracy zaprosił cenionych aktorów. W rolę rycerza Korony wcielił się jeden z najlepszych polskich aktorów młodego pokolenia Eryk Lubos („Moja Krew”, „Dom zły”). Zbroję Zakonu Krzyżackiego przywdział Henryk Dąbrowski („Pittbull”, „Wydział zabójstw”). Nad kostiumami czuwała Magdalena Biedrzycka –nagrodzona niedawno na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych („Joannę” Feliksa Falka) i zdobywczyni Europejskiej Nagrody Filmowej („Katyń” Andrzeja Wajdy). Producentem wszystkich spotów jest Platige Image. Cała kampania zrealizowana została na zamówienie Narodowego Centrum Kultury oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tak wyglądały kulisy powstawania filmów:

 

Aktorskie spoty to kolejny etap kampanii promocyjnej, która rozpoczęła się od animowanych zwiastunów. Już teraz filmy oglądać można w telewizji, jako zapowiedź tegorocznych obchodów 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem.

 

pg

Czytaj także

Chwała Grunwaldu

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2007 09:59
15 lipca 1410 roku armie Korony i Litwy spotkały się z Krzyżakami na polach między Stębarkiem, Łodwigowem i Grunwaldem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Animuj Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2009 13:18
Powstał pierwszy film animowany o Warszawie. Ponad stu uczestników warsztatów zorganizowanych w Muzeum Powstania Warszawskiego przez rok pracowało pod okiem Tomasza Bagińskiego
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konserwatorzy rekonstruują krzyżackie chorągwie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2009 13:28
Będą główna ozdobą wystawy na 400-lecie Grunwaldu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Litwini świętują 600-lecie bitwy pod Grunwaldem

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2010 12:09
W litewskiej wsi Rejże, nieopodal granicy z Polską w sobotę, z inicjatywy wspólnoty tatarskiej, został odsłonięty pomnik upamiętniający bitwę pod Grunwaldem, w jej 600-lecie, i Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda.
rozwiń zwiń