Nauka

Szympansy przechytrzyły kłusowników

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2010 09:55
Japońscy naukowscy zaobserwowali, że szympansy żyjące dziko w Afryce Zachodniej potrafią unieszkodliwić sidła zastawiane przez ludzi.

Kłusownicy w wielu miejscach Afryki używają sideł do łapania dzikiej zwierzyny, w tym szympansów. Podobnie jest w Gwinei, gdzie żyje dużo szympansów i zastawia się wiele pułapek. A jednak w tym rejonie jest niewiele szympansów mających obrażenia wywołane działaniem pułapek. Teraz wiadomo już, dlaczego.

Okazuje się, że samce szympansów potrafią rozbroić sidła. Naukowcy japońscy udokumentowali w Gwinei przykłady, kiedy małpy w ten sposób przechytrzyły swoich prześladowców. Udawało im się przy tym ujść bez szwanku. Co więcej, szympansy z Gwinei same szukały takich pułapek, żeby je unieszkodliwić.

Odkrycia dokonali przypadkowo japońscy prymatolodzy, Gaku Ohashi i Tetsuro Matsuzawa z uniwersytetu w Kioto, którzy obserwowali zachowania społeczne szympansów z Gwinei. Naukowcy śledzili grupę pięciu samców składającą się z osobników dorosłych i młodocianych. Samce sześciokrotnie podejmowały próby rozbrojenia pułapek. W dwóch przypadkach udało im się to zrobić.

Typowa pułapka, wykonywana na przykład przez lud Manon, składa się z drucianej pętli, która jest połączona lianą z przygiętym w łuk młodym drzewkiem. Kiedy zwierzę wejdzie w obręb pętli, drzewko prostuje się, a pętla zaciska się wokół nóg lub szyi ofiary.

Jak tłumaczy Ohashi, szympansy w Gwinei zdają się wiedzieć, która część sideł jest niebezpieczna, a która nie. Zazwyczaj szympans chwyta drzewko i potrząsa nim tak długo, aż pułapka się uruchomi, niekiedy lekko kopie w drzewko. Zawsze jednak szympansy unikają niebezpiecznej części sideł, czyli pętli.

Zobacz więcej na temat: Afryka Gwinea

Czytaj także

Szympans – wytwórca narzędzi

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2007 10:02
Senegalskie szympansy, jak nasi przodkowie 2 mln lat temu, produkują włócznie, by wybrać się z nimi na polowanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A to małpa!

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2009 13:55
Szympans ze szwedzkiego zoo rzuca kamieniami w gapiów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NACZELNE: Szympansy pobiły studentów

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2007 10:06
Młode szympansy wykazują sie nadzwyczajną fotograficzną pamięcią
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szympans pomoże, jeśli go poprosić

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2009 12:04
Ewolucja zjawiska altruizmu od dawna zastanawia naukowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internet zagraża rzadkim gatunkom

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2010 09:41
W sieci, dzięki anonimowości, kłusownicy handlują zagrożonymi roślinami i zwierzętami.
rozwiń zwiń