X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

W Krakowie powstało Narodowe Centrum Nauki

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2011 18:00
Narodowe Centrum Nauki ma być jednym z pomysłów na decentralizację polskiej nauki. To w Krakowie będą podejmowane decyzje, kto dostanie największe granty.
Audio

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka otworzyła siedzibę Narodowego Centrum Nauki. Krakowska agencja jest w założeniu niezależną od polityków i zarządzaną przez autorytety naukowe instytucją, która będzie się zajmować rozdziałem publicznych pieniędzy na pionierskie badania naukowe.

Barbara Kudrycka powiedziała, że w 2014 roku budżet Narodowego Centrum Nauki ma wynosić miliard złotych. W tym roku naukowcy otrzymali jednak 305 milionów. Minister nauki ma nadzieję, że NCN wyda w całości tę sumę. - Nie łatwo jest ogłosić konkurs, ocenić i alokować te środki na podstawie indywidualnych umów - powiedziała Kudrycka.

Centrum będzie przeznaczać środki finansowe na rozwijanie badań podstawowych. Oznacza to, że wyniki tych badań nie będą bezpośrednio wdrażane w gospodarkę. Mianowany dziś dyrektor Centrum profesor Andrzej Jajszczyk powiedział, że najważniejszym czynnikiem decydującym o przyznaniu grantów będzie dobry pomysł. Dodał, że prawdopodobnie Centrum nie będzie w stanie sfinansować pomysłu taniej podróży na Marsa, ale może dołożyć się do teoretycznych badań na ten temat.

W Narodowym Centrum Nauki projekty badawcze podzielone zostały na 25 paneli tematycznych. W ramach każdego panelu będzie można aplikować o cztery rodzaje grantów. Pierwszy ma klasyczną formułę polegającą na zgłoszeniu pomysłu na określone badania. Drugi to dawne tzw. granty promotorskie, gdzie młody doktorant będzie występować o dofinansowanie wspólnie ze swoim promotorem. Trzeci typ to grant do współpracy międzynarodowej. Zupełną nowością jest czwarty typ grantów, przeznaczony dla młodych naukowców, którzy nie skończyli 35 roku życia i nie minęło więcej niż 5 lat od zdobycia przez nich tytułu doktora. Taki grant mógłby trwać nawet pięć lat i byłby przeznaczony na zbudowanie warsztatu pracy, na przykład na laboratorium. Jego wysokość mogłaby wynosić nawet milion złotych.

15 marca Narodowe Centrum Nauki ogłosi pierwsze konkursy, w ramach których naukowcy będą mogli ubiegać się o pieniądze na badania. Na złożenie wniosków będą mieli trzy miesiące. W ramach tej tury konkursów do rozdysponowania będzie 90 milionów złotych.

W uroczystej gali z okazji otwarcia Narodowego Centrum Nauki wziął udział premier Donald Tusk. Premier zapowiedział zwiększenie nakładów między innymi na nauczanie podstawowe i badania naukowe. Donald Tusk mówił, że w tym roku na działalność Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badania i Rozwoju ma być przeznaczone blisko miliard złotych. Te wydatki będą zwiększane tak, by w 2014 roku oba centra otrzymały po około miliardzie złotych - dodał Tusk. Premier wyraził nadzieję, że tak polityka otwiera nowy rozdział mądrego i odpowiedzialnego wykorzystywania pieniędzy przez polskich naukowców.

(iar/ew)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Centrum Nauki Kopernik w liczbach

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 07:30
20 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, 16 metrów wysokości, 454 eksponaty. Wszystko by Centrum Nauki Kopernika zachwyciło 450 tysięcy osób każdego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kopernik" z atrakcjami - zobacz filmy i zdjęcia!

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2010 15:00
Po "Wielkim Wybuchu" inaugurującym działalność Centrum Nauki Kopernik, jego drzwi są otwarte dla zwiedzających.
rozwiń zwiń