Nauka

Zakończył się Krakowski Festiwal Nauki (relacja)

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2011 15:30
Na krakowskim Rynku co godzinę wybuchał wulkan. Można było również zgasić bębnem świecę i wziąć udział w audycji studenckiego radia.
Audio
  • 11. Krakowski Festiwal Nauki mikrofonem Polskiego Radia - materiał Marty Kwaśnickiej.

"Materia-Człowiek-Kultura" - pod takim hasłem odbywa się tegoroczny XI Festiwal Nauki w Krakowie. Potrwa do 14 maja. Na gości czekają wykłady, efektowne prezentacje, wystawy i wycieczki.

W tym roku głównym organizatorem imprezy jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, jednak w organizację festiwalu, jak co roku, angażują się pozostałe uczelnie Małopolski. W tym roku to 15 różnych placówek.

Wulkan na Rynku 

Punktualnie o każdej pełnej godzinie, przed małym namiotem Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) ustawia się spory tłum. To znak, że za chwilę czeka nas kolejna tego dnia erupcja wulkanu, a oczom zwiedzających ukażą się kłęby dymu i pomarańczowa lawa wydobywająca się z wulkanicznej makiety.

Erupcje stratowulkanów są bardzo dynamiczne. - Towarzyszą im wybuchy lawy, gazów i pyłów wulkanicznych, które niszczą wszystko, co napotykają na swojej drodze - opisują prowadzący pokaz studenci. - Przygotowanie makiety kosztowało mnie około miesiąca pracy, ale było warto - przyznaje konstruktor Mateusz Cyprych.

Zawiąż krawat

Festyn Nauki jest również okazją do poznania sztuki wiązania krawatów, i to aż na kilkanaście sposobów. Dlaczego jednak tak pozornie nienaukowej czynności uczą studenci Wydziału Matematyki UJ? - Matematyka to nie tylko równania i liczby. Matematyka opisuje i kategoryzuje obiekty, mówi np. czym kula różni się od obwarzanka. Podobnie można skategoryzować węzły i pętelki. W związku z tym coś tak abstrakcyjnego, jak teoria węzłów, staje się częścią matematyki - wyjaśnia Tomasz Kisielewski z Wydziału Matematyki UJ.

Krawaty są dla naukowców tak inspirującym zagadnieniem, że dwóch z nich - Thomas Fink i Yong Mao – napisało prace naukowe o ich wiązaniu. Jedna z nich znalazła się nawet w prestiżowym „Nature”.

Mrozoodporne rośliny

Instytut Botaniki UJ dla swoich gości przygotował m.in. roślinnych rekordzistów. Jednemu z okazów nie zaszkodzi nawet temperatura -17 stopni Celsjusza. - Zmierzono, że w tak niskiej temperaturze roślina była aktywna metabolicznie, czyli prowadziła fotosyntezę. Żadna inna tego nie potrafi - podkreśla Maja Lisowska z Instytutu Botaniki UJ.

Kilka stanowisk prezentuje też główny organizator XI Festiwalu Nauki, Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja. Na zwiedzających czekają m.in. rośliny z probówki i mikroskopowe obserwacje pierwotniaków. Studentki z Wydziału Ogrodniczego pokazują festiwalowym gościom różnorodność świata iglaków. - Jesteśmy z pokoleniem żywopłotów i tuj, a chcemy pokazać też inne gatunki roślin iglastych - deklarują.

Na estradzie prezentują się studenckie zespoły artystyczne. Chętni mogą wziąć udział w nagraniu programu radiowego albo telewizyjnego - wystarczy udać się do namiotu Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Szczegółowy program festiwalowych wydarzeń jest dostępny na stronie: http://festiwalnauki.ur.krakow.pl/

POSŁUCHAJ materiału dźwiękowego - wystarczy kliknąć w ikonkę głośnika w ramce pod zjęciem.

(ew/pap/Festiwal Nauki)

Zobacz więcej na temat: Jan Paweł II Kraków

Czytaj także

Czy humanistyka jest jeszcze potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2009 09:46
Kondycji humanistyki poświęcono debatę inauguracyjną Festiwalu Nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmiczne wędrówki człowieka

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2009 12:40
Jak przebiega podbój kosmosu, i czy Polacy odnajdą w nim swoje miejsce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niesamowita chemia i fizyka

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2009 07:00
Naukowe doświadczenia i eksperymenty mogą być na prawdę ciekawe - zwłaszcza dla najmłodszych. Świat chemii i fizyki często jest uważany za skomplikowany i trudny w zrozumieniu. Festiwal Nauki Małego Człowieka, pokazał jednak, że nauki ścisłe są przede wszystkim widowiskowe i interesujące. Zobacz film!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Nauki także w Dąbrowie Górniczej

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2011 05:00
Magdalena Kot-Radojewska: Organizując nasz Festiwal Naukowy, dajemy mieszkańcom unikatową szansę zafascynowania się tą dziedziną wiedzy.
rozwiń zwiń