Nauka

Kobieta z migreną mogła być maltretowana w dzieciństwie

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 11:00
Panie, które cierpią na tę przypadłość, często doświadczały w dzieciństwie przemocy: fizycznej, seksualnej, słownej lub emocjonalnej - potwierdzają najnowsze badania.
Ból głowy
Ból głowyFoto: Glow Images/East News

Ich autorzy - naukowcy z University of Toledo (Ohio, USA) - poinformowali o tym na specjalnej sesji dorocznego spotkania American Headache Society, które odbywa się właśnie w Waszyngtonie.

Zespół dr Gretchen E. Tietjen przeprowadził badania wśród 141 pań w wieku 18-50 lat, z czego 100 cierpiało na migrenę, a 41 - nie. Zebrano od nich informacje dotyczące przykrych doświadczeń z dzieciństwa, w tym doznanej przemocy fizycznej, psychicznej lub wykorzystywania seksualnego, a także zażywania przez rodziców narkotyków, ich rozwodu, występowania u któregoś z nich choroby psychicznej albo przebywania w więzieniu. Pobrano też próbki moczu i krwi do oznaczeń biochemicznych.

Jak się okazało, w próbkach pań maltretowanych w dzieciństwie badacze stwierdzili wyższe stężenie szeregu związków świadczących o procesie zapalnym toczącym się w organizmie lub zaburzeniach funkcjonowania wyściółki naczyń (tzw. śródbłonka) oraz zaburzeniach metabolicznych.

- Zaobserwowaliśmy, że pacjentki cierpiące na migrenę niezwykle często doznawały przemocy jako dzieci - mówi dr Tietjen. Odsetek kobiet w jakikolwiek sposób maltretowanych w dzieciństwie wyniósł w grupie cierpiących ma migrenę 71 procent, podczas gdy w grupie kontrolnej - 46 procent.

U pań, które doznały większej przemocy (co obliczono przy pomocy specjalnego wskaźnika), bóle migrenowe zaczęły się pojawiać w młodszym wieku i występowały częściej.

Badacze wykazali też, że panie maltretowane jako dzieci miały we krwi i moczu podwyższony poziom białka C-reaktywnego (CRP), które jest wskaźnikiem stanu zapalnego w organizmie. Badania sugerują, że wzrost jego stężenia koreluje z zaawansowaniem miażdżycy naczyń oraz z większym ryzykiem zawału serca i udaru mózgu. Ponadto stwierdzono w tej grupie wyższe stężenie czynników świadczących o zaburzeniach funkcji śródbłonka oraz o zaburzeniach metabolicznych (jak cholesterol i trójglicerydy), które również ogrywają rolę w progresji miażdżycy naczyń.

Jak przypomina dr Tietjen, przewlekły stres we wczesnym okresie życia powoduje trwałe zmiany na poziomie neurobiologicznym. Na razie trudno jednak przewidzieć, czy informacje na temat przemocy doznanej w dzieciństwie będą miały w przyszłości wpływ na sposób leczenia migreny u danej pacjentki.

Migrena, oprócz silnych dolegliwości bólowych (najczęściej po jednej stronie), objawia się także światłowstrętem, nadwrażliwością na dźwięki i zapachy; mogą też występować nudności oraz wymioty. W ok. 10 procentach przypadków migrenie towarzyszy tzw. aura, którą charakteryzują np. zaburzenia widzenia, mrowienie, niedowład.

(ew/pap)

Czytaj także

Przepustowy mózg Einsteina

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2010 05:03
Zależność pomiędzy rozmiarem mózgu i inteligencją jest minimalna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Geny migreny

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 07:20
Migrena to powtarzający się, napadowy, zwykle jednostronny ból głowy będący utrapieniem wielu osób. Może być zapisana w genach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zastrzyki z botoksu lekiem na migrenę

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2010 08:41
W Stanach Zjednoczonych dopuszczono lek do użycia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neurony jak z Facebooka

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2011 09:00
Neurony też mają swojego Facebooka! Naukowcy wykryli w części kory mózgowej sieć bardzo aktywnych neuronów, które zachowują się, jak… członkowie portali społecznościowych.
rozwiń zwiń