Nauka

Lancet: lawinowo rośnie ilość cukrzyków

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2011 10:00
Liczba ludzi chorych na cukrzycę wzrosła o ponad dwie trzecie w ciągu ostatnich 30 lat. Tak alarmujące wyniki podał brytyjski tygodnik medyczny Lancet.

W 1980 roku na cukrzycę chorowały 153 miliony ludzi. Dziś globalnie liczba ta sięga 347 milionów - piszą w Lancecie naukowcy z londyńskiego uniwersytetu UCL i Uniwersytetu Harvarda. Dodają, że zachorowań jest więcej, bo ludzie żyją dłużej. Amerykańska ekspert Allison Diamant z Uniwersytetu Kalifornijskiego mówi, że są jeszcze inne czynniki: - To także coraz powszechniejsza otyłość oraz fakt, że coraz więcej ludzi otrzymuje właściwą diagnozę i szuka pomocy.

Największy wzrost zachorowań odnotowano na Pacyfiku; na Wyspach Marshalla co trzecia kobieta ma cukrzycę. W krajach bogatych największy problem z cukrzycą mają Stany Zjednoczone; odsetek chorych w Zachodniej Europie jest względnie niski.

(iar)

Czytaj także

Nie zdaliśmy testu zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 13:15
Polacy nie wykonują podstawowych badań profilaktycznych - poziomu glukozy i cholesterolu we krwi, nie mierzą też ciśnienia tętniczego - wynika z Narodowego Testu Zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyniszczają nas choroby przewlekłe

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 01:00
Choroby przewlekłe - rak, cukrzyca, czy problemy z sercem są w skali globu najczęstszą przyczyną śmierci. Wskazuje na to najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyleczyli cukrzycę

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2011 10:00
Ekstremalnie uboga dieta może w niektórych przypadkach cofnąć cukrzycę - twierdzą naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Newcastle. Drastyczną redukcję kalorii trzeba jednak wprowadzić niedługo po diagnozie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wygrać z cukrzycą? Stosuj ekstremalną dietę

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2011 11:21
Ekstremalnie uboga dieta może w niektórych przypadkach cofnąć cukrzycę - twierdzą naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Newcastle.
rozwiń zwiń