Nauka

Nie żyje pionier sztucznej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2011 18:25
Zmarł profesor John McCarthy. Miał 84 lata. To on wymyślił termin "sztuczna inteligencja".
John McCarthy
John McCarthyFoto: fot. null0/Wikimedia Commons/CC

Profesor McCarthy użył terminu "sztuczna inteligencja" w 1956 roku podczas badania z innymi naukowcami na college'u w Dartmouth. Sformułowanie dotyczyło konstruowania maszyn, o których działaniu dałoby się powiedzieć, że są podobne do ludzkich przejawów inteligencji.

McCarthy stworzył język programowania LISP, masowo używany przez badaczy sztucznej inteligencji. W 1962 roku powołał do życia Laboratorium Sztucznej Inteligencji na uniwersytecie Stanforda (profesor przez prawie 40 lat wykładał na Wydziale Informatyki tej uczelni). Jego pierwszym zadaniem było zaprojektowanie robotów, których zadaniem była interakcja ze światem fizycznym.

John McCarthy urodził się 4 września 1927 w Bostonie. W 1948 ukończył matematykę w Caltech (California Institute of Technology), w 1951 zdobył stopień doktorski z matematyki w Princeton University. Pracował naukowo w Princeton, Stanford i Dartmouth.

IAR,wikipedia,kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA IAR Boston
Czytaj także

Komputer w "Jednym z dziesięciu"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2011 19:00
W laboratoriach IBM powstał komputer, który rozumie naturalny język mówiony. Jest wielkości 10 lodówek i ma zapisane w pamięci ponad 200 mln stron z informacjami encyklopedycznymi i słownikowymi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matrix nam nie grozi – przekonuje biocybernetyk

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2011 00:02
Jak zapewnia prof. Ryszard Tadeusiewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, scenariusz rodem z filmu "Matrix", czyli przejęcie władzy nad ludźmi przez maszyny, nam nie grozi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Specjaliści: sztuczna inteligencja nie rozwija się

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 02:00
Od ponad dwóch dekad nie nastąpił żaden istotny postęp w dziedzinie robotyki i sztucznej inteligencji (AI) - zgodzili się naukowcy, uczestniczący w sympozjum „Brains, Minds, and Machines”.
rozwiń zwiń