Nauka

2011 w światowej astronomii - podsumowanie

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2012 21:30
Nagroda Nobla z fizyki dla astronomów, kolejne odkrycia planet pozasłonecznych, nowe teleskopy - to jedne z najciekawszych wydarzeń roku 2011 w światowej astronomii.

Nagroda Nobla z fizyki za rok 2011 została przyznana za obserwacje odległych supernowych, dzięki którym odkryto, że tempo rozszerzania Wszechświata wzrasta. Odkrycie to oznacza też, że za trzy czwarte masy Wszechświata odpowiada egzotyczna ciemna energia o nietypowych własnościach (m.in. ujemne ciśnienie). Laureatami nagrody zostali: Saul Perlmutter, Brian P. Schmidt i Adam G. Riess.

W badaniach astronomicznym ciągle czołowym tematem są odkrycia planet pozasłonecznych. W roku 2011 temat ten często pojawiał się wśród doniesień o badaniach astronomów. Liczba znanych egzoplanet przekroczyła już 700.

Wśród odkryć wyróżnia się ogłoszenie ponad 50 nowych planet przez zespół Michela Mayora z Obserwatorium Genewskiego, korzystający ze spektrografu HARPS, pracującego w Obserwatorium ESO La Silla na 3,6-metrowym teleskopie. Co więcej, wśród tego grona 50 planet, znajduje się aż 16 z kategorii określanej mianem "superziemie", czyli obiekty o masie do 10 mas Ziemi. Z kolei NASA ogłosiła odkrycie przez misję kosmiczną Kepler planety-kandydatki na obiekt o podobnych własnościach jak Ziemi. Egzoplaneta Kepler 22 b ma masę jedynie 2,4 razy większą niż Ziemia, obiega swoją gwiazdę w ciągu 290 dni, a co więcej, może na niej panować temperatura sprzyjająca istnieniu wody w stanie ciekłym - szacowana na około 22 stopnie Celsjusza.  

Planety pozasłoneczne to jednak tylko fragment badań kosmosu. Z ciekawych odkryć na polu badań Układu Słonecznego można wskazać planety karłowatej Eris. Korzystając z zakrycia gwiazdy przez ten obiekt zmierzono dokładnie średnicę Eris. Okazało się, że pod względem rozmiaru jest bliźniaczką Plutona. Z kolei Plutonowi doszedł nowy księżyc - znamy ich teraz cztery.

Natomiast Ziemia może poszczycić się pierwszą planetoidą trojańską. Asteroida 2010 TK7 ma około 300 metrów średnicy i zakreśla skomplikowaną orbitę w pobliżu jednego z punktów libracyjnych układu Ziemia-Słońce. Planetoid trojańskich znanych jest kilka tysięcy. Zdecydowana większość z nich związana jest z Jowiszem, po kilka posiadają Neptun i Mars, w przypadku Ziemi do tej pory nie znano takiego obiektu.

Obserwacje jednej z komet (103P/Hartley 2) pokazały, że skład znajdującej się w niej wody jest prawie identyczny jak w ziemskich oceanach. Ma bardzo podobny stosunek zawartości deuteru do wodoru. Jest to pierwszy taki przypadek wśród komet, ale może być wsparciem dla hipotezy, że ziemska woda pochodzi właśnie od komet. W materii międzygwiazdowej w kosmosie astronomowie identyfikują coraz więcej różnych cząsteczek. Jednym z najnowszych przykładów takich odkryć jest zaobserwowanie nadtlenku wodoru, który na Ziemi odgrywa bardzo istotną rolę w chemii wody i ozonu.

Astronomowie skonstruowali też trójwymiarową mapę naszej lokalnej części Wszechświata. Pokazuje ona struktury w promieniu do 380 milionów lat świetlnych i obejmuje 45 tysięcy galaktyk. Mapa została wykonana w ramach przeglądu nieba 2MASS Redshift Survey, który potrzebował około 10 lat, aby przeskanować całe niebo w bliskiej podczerwieni. Wysiłki obserwacyjne astronomów doprowadziły też do pobicia kolejnych rekordów w dziedzinach "największy", "najdalszy" i podobnych.

Odkryto m.in. najdalszy kwazar - ULAS J1120+0641 znajduje się 12,9 miliarda lat świetlnych od nas (przesunięcie ku czerwieni z = 7,1). Z kolei najszybciej obracającą się gwiazdą (pomijając nietypowe obiekty - gwiazdy neutronowe) jest teraz VFTS 102 z Wielkiego Obłoku Magellana. Rotuje z prędkością ponad 2 milionów km/h, trzysta razy szybciej niż Słońce. W roku 2011 miało miejsce kilka wydarzeń istotnych dla naziemnej astronomii instrumentalnej. Obserwacje rozpoczęło kilka średnich i mniejszych nowych teleskopów, m.in. 2,6-metrowy VST (VLT Survey Telescope) do przeglądów nieba w zakresie widzialnym. Bardzo Duży Teleskop (VLT) w Obserwatorium ESO Paranal działa już od kilku lat, jednak dopiero w marcu 2011 r. pokazał pełnię swoich możliwości. Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) poinformowało, że po raz pierwszy wszystkie cztery ośmiometrowe teleskopy pracowały razem, jednocześnie obserwując jeden obiekt na niebie i tworząc wirtualny teleskop o średnicy 130 metrów.

Hitem na polu teleskopów naziemnych były pierwsze opublikowane obrazy z sieci anten ALMA pracujących w zakresie milimetrowym i submilimetrowym. ALMA (Atakama Large Milimetr/submilimeter Array) będzie największym naziemnym obserwatorium astronomicznym. Aktualnie jest w trakcie konstrukcji, działa już około 20 z planowanych 66 anten. Ukończenie budowy nastąpi w 2013 roku. 30 września rozpoczęła się pierwsza testowa faza obserwacji naukowych ALMA, na którą napłynęło aż 900 aplikacji obserwacyjnych od astronomów z całego świata, dziewięciokrotnie przekraczając dostępny czas obserwacyjny.

Podjęto także kilka istotnych decyzji w kwestii projektowanego gigantycznego teleskopu o średnicy prawie 40 metrów. E-ELT, czyli Ogromnie Wielki Teleskop Europejski, jest planowany przez Europejskie Obserwatorium Południowe ESO. Została wybrana lokalizacja do budowy teleskopu - góra Cerro Armazones na pustyni Atakama w Chile. ESO podpisało tez umowę z rządem Chile otrzymując wiele kilometrów kwadratowych terenu pod budowę teleskopu i na strefę ochronną wokół niego. Podjęto także decyzje o finansowaniu początkowych etapów projektu. E-ELT jest jednym z kilku megateleskopów, które będą nadawać kierunki astronomii obserwacyjnej na początku przyszłej dekady.

Prace projektowe postępują też w dwóch projektach amerykańskich: Wielki Teleskop Magellana (GMT) o średnicy 26 metrów i Teleskop Trzydziestometrowy (TMT) o rozmiarze 30 metrów. Natomiast w przypadku działających już od lat teleskopów, okrągły wynik uzyskało Obserwatorium Gemini (dwa teleskopy ośmiometrowe na obu półkulach) - opublikowano tysięczną pracę naukową opartą o dane z tych teleskopów.

Jednak wyniki Gemini to niewiele w porównaniu z Kosmicznym Teleskopem Hubble'a (HST), który może poszczycić się osiągnięciem 10 tysięcy publikacji naukowych. Kolejnym okrągłym wynikiem HST jest milionowa obserwacja wykonana przez ten instrument. Nie obyło się też bez groźnych wydarzeń. W Chile i na Hawajach, czyli miejscach, w których znajduje się wiele czołowych obserwatoriów astronomicznych, miały miejsce trzęsienia Ziemi. Na szczęście teleskopy są odpowiednio skonstruowane i nie ucierpiały.

(ew/pap)

Czytaj także

W 2011 polskiej astronomii patronował Heweliusz

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 18:50
W trakcie 2011 roku polscy astronomowie odkrywali planety, tworzyli nowe teleskopy. Podjęto także negocjacje z Europejską Agencją Kosmiczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskieradio.pl typuje: 7 najważniejszych wydarzeń w nauce

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2012 19:19
Od kilku lat w czołówce rządzą fizyka i astronomia. Ale to tam dzieje się teraz najwięcej! Redakcja serwisu naukowego wskazuje najbardziej przełomowe odkrycia 2011 roku.
rozwiń zwiń