Nauka

Pies pomógł nam zdobyć przewagę nad neandertalczykami

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2012 15:00
Psy mogły dać ludziom przewagę w rywalizacji z neandertalczykami – spekuluje amerykańska antropolog.Tajemnica wyginięcia naszych krewniaków neandertalczyków ciągle czeka na wyjaśnienie.
Pies pomógł nam zdobyć przewagę nad neandertalczykami
Foto: fot. sxc.hu/cc
Psy mogły dać ludziom przewagę w rywalizacji z neandertalczykami – spekuluje amerykańska antropolog.
Tajemnica wyginięcia naszych krewniaków neandertalczyków ciągle czeka na wyjaśnienie. Ponad 20 tys. lat temu, po ponad 200 tys. lat spokojnej egzystencji, neandertalczycy definitywnie zniknęli z Europy.
 
Nie wiadomo, co było przyczyną tego zniknięcia – zmiana klimatu, przewaga liczebna i technologiczna człowieka, a może zasymilowanie się z naszym gatunkiem.
 
Najnowsza hipoteza głosi, że szczególnie pomocne ludziom w walce o dominację były psy. Udomowienie psa okazało się wyjątkowym przystosowaniem ewolucyjnym człowieka.
 
Psy mogły służyć ludziom w trakcie polowań, ale też jako siła pociągowa. Transportowanie zabitych zwierząt musiało być sporym wysiłkiem, który nasi przodkowie mogli przerzucić na swoich czworonożnych przyjaciół – argumentuje antropolog Pat Shipman z Penn State University na łamach "American Scientist".
 
Dzięki temu przodkowie człowieka mogli zaoszczędzoną energię przeznaczyć na inne czynności: polowanie, zbieractwo czy reprodukcję.

Ponad 20 tys. lat temu, po ponad 200 tys. lat spokojnej egzystencji, neandertalczycy definitywnie zniknęli z Europy. Nie wiadomo, co było przyczyną tego zniknięcia – zmiana klimatu, przewaga liczebna i technologiczna człowieka, a może zasymilowanie się z naszym gatunkiem. 

Najnowsza hipoteza głosi, że szczególnie pomocne ludziom w walce o dominację były psy. Udomowienie psa okazało się wyjątkowym przystosowaniem ewolucyjnym człowieka. Psy mogły służyć ludziom w trakcie polowań, ale też jako siła pociągowa.

- Transportowanie zabitych zwierząt musiało być sporym wysiłkiem, który nasi przodkowie mogli przerzucić na swoich czworonożnych przyjaciół – argumentuje antropolog Pat Shipman z Penn State University na łamach "American Scientist". Dzięki temu przodkowie człowieka mogli zaoszczędzoną energię przeznaczyć na inne czynności: polowanie, zbieractwo czy reprodukcję.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: Europa
Czytaj także

Przyjaciel od 14 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2010 15:00
Najwcześniejsze świadectwo udomowienia psa pochodzi z górnego paleolitu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psy wiedzą, co myślimy. Ale skąd?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2011 13:00
Skąd psy wiedzą, jak wyprosić pokarm, albo kiedy można rozrabiać, bo właściciel nie widzi? Naukowcy w końcu poznali odpowiedź na to pytanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piesek pobiegł w kolarskim wyścigu. Pokonał 1700 km

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2012 16:22
Bezdomny zwierzak wziął udział w wyścigu Syczuan - Tybet, po tym jak jeden z jego uczestników nakarmił go.
rozwiń zwiń