Nauka

Rok obrzędowy z Wikipedią. Etnografowie i Wikipedia połączyli siły

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2015 19:00
Setki przebytych kilometrów, dziesiątki zdjęć, kilka miesięcy badań. Efekt? Siedem rzetelnie opracowanych haseł dotyczących ludowych zwyczajów.
Audio
  • Etnografowie i Wikipedia łączą siły - Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Michał Dydliński (2)
  • Etnografowie i Wikipedia łączą siły - Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Michał Dydliński (3)
  • Etnografowie i Wikipedia łączą siły - Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Michał Dydliński (1)
Marzanna
MarzannaFoto: źr. Wikipedia/GNU/Ratomir Wilkowski, R-K-P.prv.pl

To w ramach projektu "Rok obrzędowy z Wikipedią", prowadzonego przez Państwowe Muzeum Etnograficzne i polski oddział Wikipedii.

Jego koordynatorka, Klara Sielicka-Baryłka mówi, że chodzi o jak najdokładniejsze udokumentowanie różnych interesujących, polskich tradycji i na tej podstawie opracowanie haseł w Wikipedii. Jak dodaje, pierwsze wyjazdy już się odbyły. Etnografowie wyjechali między innymi na Śląsk, gdzie badali związane z wiosną zwyczaje topienia marzanny i zielonego gaika - obchodzenia wsi z zielonym drzewkiem. Były też trzy wyprawy wielkanocne. Ekipy złożone z wikipedystów, etnografów i wolontariuszy dokumentowały te tradycje, opisując je, rozmawiając z ludźmi i robiąc zdjęcia.

Rozmówczyni IAR podkreśla, że wybór zwyczajów, którymi zajmą się badacze jest różnorodny - od wesołych do tych poważniejszych, związanych z duchowością.. W planach jest na przykład zbadanie zwyczaju małych pielgrzymek na Warmii. Klara Sielicka-Baryłka liczy też, że w trakcie projektu uda się poznać tradycje, o których są tylko małe wzmianki w książkach.

Jak mówi koordynatorka projektu, najbliższy wyjazd zaplanowano w czerwcu. Etnografowie odwiedzą Łączyńską Hutę, by zbadać dawną tradycję "ścinania kani". To stary kaszubski obrzęd, polegający na zabiciu ptaka kani, który w wierzeniach ludowych był symbolem zła i nieszczęścia.

Projekt, współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakończy się w listopadzie. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ethnomuseum.pl oraz na Wikipedii.

(IAR)

Czytaj także

Język wilamowski pomoże zachować mowę Azteków

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 11:00
Rewitalizacja języków - pod takim hasłem odbywa się w tym tygodniu w Wilamowicach międzynarodowa konferencja naukowa na temat sposobów ratowania ginących języków. Wśród tych zagrożonych jest m.in. język wilamowski, którym dziś mówi ok. 70 osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Etnolożka, która nigdy nie obraziła się na świat

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 13:00
Wybitna polska etnolog prof. Anna Zadrożyńska była prekursorką badań miejskich, inspirowała do zajęcia się zjawiskami nas otaczającymi, a nie tylko przeszłością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Według najnowszej teorii tajemnicze posągi mogły... chodzić!

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 17:00
Polinezyjska wyspa znana jest z 887 olbrzymich figur. Zdaniem uczonych prawdopodobnie są one wyobrażeniami bóstw lub zmarłych przodków.
rozwiń zwiń