Nauka

Elektryzująca ryba

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2009 11:00
Węgorz elektryczny wytwarza prąd, a Japończycy postanowili to sprytnie wykorzystać.

Węgorz elektryczny, żyjący w dorzeczu Amazonki i Orinoko, to dość nietypowa ryba z rzędu strętw. Dorasta do 2,5 metra długości, ma obłe ciało bez większości płetw i słaby wzrok, ale za to potrafi razić swoje ofiary prądem. Jego narządy elektryczne wytwarzają napięcie rzędu kilkuset woltów.

Chociaż niezbyt urodziwy, węgorz elektryczny stał się atrakcją wielu dużych akwariów publicznych na całym świecie. Osobniki tego gatunku posiada też Enoshima Aquarium w prefekturze Kanagawa w Japonii. Kazuhiko Minawa, pracownik tej instytucji, wpadł na pomysł wykorzystania elektryczności, wytwarzanej przez osobliwą rybkę.

W zbiorniku z wodą, w którym pływa pokaźny węgorz elektryczny, umieszczono dwie płytki z aluminium, pełniące funkcję elektrod, podłączone do kabli lampek choinkowych. Kiedy ryba wykonuje jakiś ruch, produkuje prąd, który zbierają elektrody, a stojąca obok choinka rozświetla się na moment.

Kazuhiko Minawa zachwala ten tani i ekologiczny sposób na pozyskanie prądu. Czy sprawa jest rozwojowa? I tak, i nie. Wynalazca co prawda nie obmyślił innych zastosowań poza choinkowymi, ale planuje za rok przygotowanie jeszcze większego zbiornika, tym razem z całą rodzinką węgorzy, która byłaby w stanie rozświetlić gigantyczne drzewko.

Agnieszka Labisko

Obejrzyj film:

Węgorz elektryczny produkujący prąd do oświetlenia choinki w Enoshima Aquarium:

Zobacz więcej na temat: Japonia pływania
Czytaj także

Rośliny też blogują

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2008 10:42
Rośliny mają nam wiele do powiedzenia. Od niedawna mogą wysyłać informacje i blogować... Od zawsze ogrodnicy wiedzą, że aby rośliny zdrowo rosły, trzeba zwracać uwagę na wysyłane przez nie sygnały.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wtyczka do mózgu

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2009 13:24
Interfejsy mózg-komputer, czyli jak sterować komputerem za pomocą myśli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piękno podwodnego świata

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 11:00
Olbrzymie oceanarium w Okinawie w HD.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Satelity na straży Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2009 18:00
Morze Bałtyckie na bieżąco kontrolował będzie system SatBałtyk.
rozwiń zwiń