Nauka

Wtyczka do mózgu

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2009 13:24
Interfejsy mózg-komputer, czyli jak sterować komputerem za pomocą myśli.
Audio

Matrix to nie science fiction. Dokładniej, nie cały matrix to science fiction. Wtyczka w mózgu, przez którą można podłączyć się do komputera to nie wymysł braci Wachowskich, ale technologia stosowana do bezpośredniej komunikacji mózgu z komputerem.

- Jak dotąd zaledwie cztery osoby zdecydowały się na wszczepienie wtyczki do mózgu – mówił do pełnej sali młodych ludzi dr Piotr Durka. Powód jest dość oczywisty. Żyje się wtedy z dziurą w głowie, przez co mózg narażony jest na śmiertelnie niebezpieczne infekcje. Jednak dla ludzi dotkniętych chorobami uniemożliwiającymi kontakt ze światem zewnętrznym jest to szansa na jakiekolwiek porozumienie się z otoczeniem.

Do odczytywania tego co mózg myśli naukowcy używają znanej od wieku elektroencefalografii, czyli badania elektrycznej aktywności mózgu. Elektrody umieszczone na głowie potrafią mierzyć malutki prąd generowany przez korę mózgową. Wykres powstały z takiego pomiaru, to sinusoida. Niestety sam wykres nie pomoże nam w odczytaniu tego o czym myślimy. Pomocne mogą być tu jednak konkretne bodźce, na których się koncentrujemy. Jeżeli w trakcie badania encefalografem będziemy odtwarzać na przykład dźwięk, to po dokładniejszej analizie okaże się, że na wykresie widać wzrost aktywności mózgu. Po koło 300 milisekundach nastąpi pozytywny skok. Dlatego ten wzrost amplitudy nazywa się właśnie P300.

P300 pojawi się jednak tylko pod warunkiem, że zwrócimy uwagę na dźwięk. Jeśli nie zwracamy uwagi na bodziec, to falka P300 nie pojawia się.

Jak zatem stworzyć interfejs komputer-mózg? Trzeba skłonić mózg do skoncentrowania się na bodźcu i potem zmierzyć potencjał - P300.

Niby proste. Okazuje się jednak, że są jeszcze prostsze sposoby komunikowania się mózgu z komputerem. Nasz mózg reaguje na migające światło. Jeżeli koncentrujemy uwagę na żarówce która mruga z częstotliwością 21 mignięć na sekundę to nasz mózg wytarza falę o częstotliwości 21 Hz. Gdy przypiszemy każdej liczbie odpowiednią częstotliwość, możemy „powiedzieć” komputerowi na jakiej liczbie się koncentrujemy i w ten sposób „pisać” myślą owe liczby.

Polscy naukowcy mają swój udział w dość elitarnym klubie twórców interfejsów mózg komputer. Połączyli obie metody odczytywania sygnałów z mózgu i zbudowali urządzenie, które umożliwia włączanie światła myślą.

Za nim jednak filmowa wizja Matrixa stanie się rzeczywistością minie wiele lat, jeśli w ogóle kiedykolwiek uda się nam wkroczyć do matrixa. Na razie badania nad interfejsem mają znacznie bardziej praktyczne znaczenie. Dzięki nim można będzie umożliwić komunikację z otoczeniem ludziom z nuerodegeneracyjnymi chorobami.

Wiecej o badaniach naukowców z Wydziału Fizyki UW: http://bci.fuw.edu.pl/wiki/BCI_Appliance


Andrzej Szozda

Zobacz więcej na temat: komputery POLSKA komputerowy
Czytaj także

Wszyscy mamy “Google-mózgi”

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2008 12:31
Współczesna technologia zmienia nasze umysły – to nie ulega wątpliwości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piękno podwodnego świata

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 11:00
Olbrzymie oceanarium w Okinawie w HD.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Satelity na straży Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2009 18:00
Morze Bałtyckie na bieżąco kontrolował będzie system SatBałtyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komputer mokry jak mózg

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2010 12:10
Naukowcy pracują nad systemem informatycznym, który przetwarzałby dane, tak jak mózg.
rozwiń zwiń