Nauka

Zdjęcie insekta sprzed 305 mln lat!

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 00:01
Badacze użyli skanera pracującego w wysokiej rozdzielczości, aby zrekonstruować wygląd młodych insektów sprzed setek milionów lat.
Zdjęcie insekta sprzed 305 mln lat
Foto: PloS One.
Zdjęcie insekta sprzed 305 mln lat!
Badacze użyli skanera pracującego w wysokiej rozdzielczości, aby zrekonstruować wygląd  młodych insektów sprzed setek milionów lat.
Wyniki badań ukazały się na łamach PLoS One. 
Owady te to dzisiaj trójwymiarowe dziurki w kamieniach. Bez skanera w ogóle nie można byłoby ich zbadać.
Oprócz skanu, badacze wykonali też 3000 zdjęć RTG, tworzącokoło 2000 warstw przekroju poprzecznego.  Nałożone ne siebie całkiem wiernie pokazują, jak wyglądał owad. 
Cała procedura pomaga w ustaleniu, jak wyglądały, ale i co jadły. Wygląda na to, że zrekonstruowane owady były podobne do dzisiejszych karaluchów, jeden z odnalezionych insektów zapewne był ich przodkiem. Drugiego gatunku w ogóle dotąd nie znano. Oba należały do grupy Polyneoptera. 
Badania były kierowane przez dra Russella Garwooda z University of Manchester.

Wyniki badań ukazały się na łamach PLoS One. 

Owady te to dzisiaj trójwymiarowe dziurki w kamieniach. Bez skanera w ogóle nie można byłoby ich zbadać.

Oprócz skanu, badacze wykonali też 3000 zdjęć RTG, tworząc około 2000 warstw przekroju poprzecznego. Nałożone na siebie całkiem wiernie pokazują, jak wyglądał owad. 

Cała procedura pomaga w ustaleniu nie tylko, jak wyglądały, ale i co jadły. Wygląda na to, że zrekonstruowane owady były podobne do dzisiejszych karaluchów, a jeden z odnalezionych insektów zapewne był ich przodkiem. Drugiego gatunku w ogóle dotąd nie znano. Oba należały do grupy Polyneoptera. 

Badania były kierowane przez dra Russella Garwooda z University of Manchester. Owady zmieniają swoje kształty na przestrzeni całego życia. Tymczasem nikt nie bada, jak wyewoluowało to zjawisko. - Stosunkowo niewielu badaczy szuka danych w skamielinach - mówi Garwood. Jak widać, to błąd, ponieważ skamieliny mogą odsłonić wiele interesujących szczegółów.

(ew/Phys.Org/PLoS)
Czytaj także

Wróbel to potomek tyranozaura

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 09:00
Młode dinozaury miały czaszki jak ptaki. To kolejny argument za tym, że nie wszystkie dinozaury wyginęły. Część z nich żyje wśród nas pod postacią ptaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studentki odkryły skamieniałości sprzed 245 mln lat

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 20:25
W okolicach Gogolina na Opolszczyźnie podczas prac paleontologicznych natrafiono na kości ryb i gadów - informuje Radio Opole.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ślad dinozaura w centrum lotów kosmicznych

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2012 12:10
Przez dekady specjaliści z należącego do NASA Goddard Space Flight Center spoglądali w niebo. Przegapili w ten sposób skarby na ziemi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najstarsze żółwie na świecie żyły pod Zawierciem

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 15:25
Polscy naukowcy odkryli skamieniałości najstarszych żółwi na świecie. Mają 215 milionów lat, a jedna ze skamielin należy do nieznanego wcześniej gatunku.
rozwiń zwiń