Nauka

Wróbel to potomek tyranozaura

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 09:00
Młode dinozaury miały czaszki jak ptaki. To kolejny argument za tym, że nie wszystkie dinozaury wyginęły. Część z nich żyje wśród nas pod postacią ptaków.
Młode dinozaury miały czaszki podobne do ptasich. To kolejny argument za tym, że nie wszystkie dinozaury wyginęły. Część z nich żyje wśród nas pod postacią ptaków.
Ptaki to grupa zwierząt, która odniosła duży sukces ewolucyjny. Dzielą się na ogromną liczbę gatunków (ok. 10 tys.).
 
Okazuje się, że czaszki dorosłych ptaków są bardzo podobne do czaszek młodych dinozaurów, mimo że na pierwszy rzut oka bardzo trudno jest znaleźć jakiekolwiek podobieństwo między wróblem a ogromnym tyranozaurem wielkości autobusu.
 
A jednak na łamach najnowszego wydania "Nature" naukowcy z Uniwersytetu Harvarda (USA) po raz kolejny dowodzą, że ptaki to tak naprawdę żyjące dinozaury z grupy dwunożnych teropodów.
 
Arkhat Abzhanov i Bhart-Anjan Bhullar tłumaczą, że w ewolucji ptaków nastąpił drastyczny zwrot w stosunku do dinozaurów. Dinozaury osiągały zdolność do rozrodu po latach rozwoju osobniczego, natomiast u ptaków nastąpiło gwałtowne przyspieszenie. Niektóre gatunki mogą się rozmnażać już w wieku 12 tygodni.
 
W efekcie w wieku dorosłym zachowują pewne anatomiczne cechy występujące u młodych dinozaurów.
 
Naukowcy zastosowali tomografię komputerową w celu przebadania dziesiątków czaszek, poczynając od archozaurów, grupy, która dała początek krokodylom, aligatorom czy ptakom. Objęli swymi badaniami 250 mln lat ewolucji. Wyznaczali na czaszkach specjalne "punkty orientacyjne" i analizowali, jak przesuwały się one w toku ewolucji.
 
Jak wyjaśniają, w rozwoju ptasich czaszek zachodzi zjawisko pedomorfizmu (od gr. pais – dziecko). Oznacza to, że dorosłe osobniki zachowują cechy morfologiczne, którymi odznaczali się młodociani przedstawiciele ich przodków, w tym wypadku dinozaurów.

Ptaki to grupa zwierząt, która odniosła duży sukces ewolucyjny. Dzielą się na ogromną liczbę gatunków (ok. 10 tys.). Okazuje się, że czaszki dorosłych ptaków są bardzo podobne do czaszek młodych dinozaurów, mimo że na pierwszy rzut oka bardzo trudno jest znaleźć jakiekolwiek podobieństwo między wróblem a ogromnym tyranozaurem wielkości autobusu. A jednak na łamach najnowszego wydania "Nature" naukowcy z Uniwersytetu Harvarda (USA) po raz kolejny dowodzą, że ptaki to tak naprawdę żyjące dinozaury z grupy dwunożnych teropodów. 

Arkhat Abzhanov i Bhart-Anjan Bhullar tłumaczą, że w ewolucji ptaków nastąpił drastyczny zwrot w stosunku do dinozaurów. Dinozaury osiągały zdolność do rozrodu po latach rozwoju osobniczego, natomiast u ptaków nastąpiło gwałtowne przyspieszenie. Niektóre gatunki mogą się rozmnażać już w wieku 12 tygodni. W efekcie w wieku dorosłym zachowują pewne anatomiczne cechy występujące u młodych dinozaurów.

Naukowcy zastosowali tomografię komputerową w celu przebadania dziesiątków czaszek, poczynając od archozaurów, grupy, która dała początek krokodylom, aligatorom czy ptakom. Objęli swymi badaniami 250 mln lat ewolucji. Wyznaczali na czaszkach specjalne "punkty orientacyjne" i analizowali, jak przesuwały się one w toku ewolucji. Jak wyjaśniają, w rozwoju ptasich czaszek zachodzi zjawisko pedomorfizmu (od gr. pais – dziecko). Oznacza to, że dorosłe osobniki zachowują cechy morfologiczne, którymi odznaczali się młodociani przedstawiciele ich przodków, w tym wypadku dinozaurów.

(ew/Naukawpolsce.pap.pl)

Zobacz więcej na temat: dzieci USA
Czytaj także

Śpiewająca ewolucja ptaków

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 09:00
Być może obserwujemy powstawanie nowych, miejskich ras. Naukowcy zauważyli, że żyjące blisko ludzi ptaki, coraz głośniej śpiewają, by przekrzyczeć miejski hałas.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkie pchły utrapieniem dinozaurów

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 16:43
Miały nawet ponad dwa centymetry długości. Naukowcy dysponują aż dziewięcioma okazami, które reprezentują dwa gatunki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dinozaury wyginęły, bo składały jaja

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 05:00
Jajorodność okazała się dużą słabością dinozaurów. Gdyby młode rodziły się, a nie wykluwały z jaj, wzrosłaby szansa dinozaurów na przetrwanie - uważają naukowcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dinozaury przeżywały kryzys jeszcze przed zagładą

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 15:45
Jeszcze zanim doszło do masowego wymierania 65 mln lat temu, niektóre dinozaury mogły doświadczać długotrwałego kryzysu, w wyniku którego ich liczba znacznie się zmniejszyła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pradawne gady także chorowały na stawy

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 09:50
Nawet potężne, groźne gady morskie sprzed milionów lat padały ofiarą zwykłego zapalenia stawów. Wnioski z badania takiego szkieletu opisano w "Palaeontology".
rozwiń zwiń