Nauka

Orbitalny odkurzacz

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2010 13:37
Pierwsza inicjatywa brytyjskiej agencji kosmicznej?
Audio

Brytyjscy naukowcy skonstruowali urządzenie, które może posprzątać kosmiczne śmieci na orbicie okołoziemskiej. Zaprezentowany w Anglii prototyp ma zostać niedługo przestestowany w kosmosie.

Mini-satelita o nazwie „CubeSail" czyli „sześcienny żagiel" ma zaledwie 30 centymetrów długości i waży trzy kilogramy. Na orbicie ma rozwinąć zrobiony z cienkiego plastiku żagiel o powierzchni 25 metrów kwadratowych. To on zbierałby fragmenty kosmicznych śmieci i kierowałby je ku Ziemi - mówi wynalazca Vaios Lapas z Centrum Kosmicznego w Surrey.

Wynalazca dodaje, że „dzięki małemu tarciu, jakie wywołają na orbicie pojedyczne cząsteczki powietrza, będziemy mogli zmniejszać wysokość satelity, który wraz z zebranymi odłamkami spłonie w końcu w atmosferze, nie sprawiając nikomu żadnego kłopotu".

Unoszące się na orbicie odpady stanowią coraz większy problem dla satelitów i statków kosmicznych. Według szacunków, wokół Ziemi krąży ponad pięć tysięcy ton różnego rodzaju fragmentów starych urządzeń; NASA śledzi ponad 18 tysięcy takich obiektów. CubeSail ma zostać przetestowany na orbicie w przyszłym roku.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kosmiczne wysypisko

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2009 12:06
Astronauci musza uważać na latające w kosmosie śmieci
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa agencja kosmiczna. Docenili potencjał branży

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 06:48
W kwietniu działalność rozpocznie brytyjska agencja kosmiczna, której celem będzie pełniejsze wykorzystanie potencjału niedocenianej dotąd przez władze branży - powiadomił rząd Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brytyjska NASA

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2010 12:03
Wielka Brytania tworzy własną agencję kosmiczną.
rozwiń zwiń