Nauka

Brytyjska NASA

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2010 12:03
Wielka Brytania tworzy własną agencję kosmiczną.

Już w kwietniu tego roku rozpocznie działalność brytyjska agencja kosmiczna. Jej celem będzie pełniejsze wykorzystanie potencjału niedocenianej dotąd przez władze branży - powiadomił rząd Wielkiej Brytanii.

Sposób na bezrobocie?

Na stronie http://www.bnsc.gov.uk/ trwa wielkie odliczanie. Brytyjska Agencja Kosmiczna rozpocznie działalność 1 kwietnia.

Utworzenie brytyjskiego odpowiednika NASA to, oczywiście, chwalebna inicjatywa. Jak liczy Londyn, powołanie agencji koordynującej działania brytyjskiej branży astronautycznej przyspieszy jej rozwój i przyczyni się do powstania w ciągu 20 lat 100 tys. dodatkowych  miejsc pracy. Obecnie zatrudnia ona około 68 tys. osób.

Agencje kosmiczne stymulują rozwój technologii. Produkcja w brytyjskim przemyśle kosmicznym, obecnie nastawionym głównie na robotykę, telekomunikację i budowę niewielkich satelitów, sięga wartości 6 mld funtów (niespełna 26 mld zł) rocznie. Jak szacują decydenci, w ciągu 20 lat liczba powinna jednak wzrosnąć aż do 40 mld funtów.

- To jest dokładnie ten rodzaj działalności, charakteryzujący się dużą wartością dodaną, który musimy wspierać, aby zrównoważyć naszą gospodarkę - powiedział sekretarz stanu ds. biznesu i innowacyjności Peter Mandelson. Branża astronautyczna jako jedna z niewielu rozwijała się dynamicznie nawet podczas recesji.

Młodsza siostra wielkiej NASA

Budżet nowej kosmicznej instytucji z siedzibą w Swindon (południowo-zachodnia Anglia) początkowo wyniesie tylko 230 mln funtów (996 mln zł) i będzie bardzo skromny w porównaniu z 19 mld dolarów (około 55 mld zł), które co roku może wydać NASA.

W przeciwieństwie do swojego amerykańskiego odpowiednika, brytyjska agencja kosmiczna nie będzie jednak chciała wysyłać ludzi w kosmos. Pod tym względem wesprze ona wspólną europejską agencję kosmiczną – ESA. Przypomnijmy: ESA wybiera się na Marsa.

Z powodu istnienia Europejskiej Agencji Kosmicznej, jedynej, która stara się w pełni nadążać za NASA (i robi to ze zmiennym powodzeniem), większość państw Europy swoje wydatki na badania kosmiczne kieruje właśnie do ESA, rezygnując z własnym agencji. Tylko nieliczne państwa - Włochy, Hiszpania, Niemcy i Francja - mają oprócz tego własne agencje astronautyczne. Z polskimi planami podboju kosmosu można zapoznać się na stronie http://www.kosmos.gov.pl/.

(ew/pap)

Czytaj także

Orbitalny odkurzacz

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2010 13:37
Pierwsza inicjatywa brytyjskiej agencji kosmicznej?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmiczne wędrówki człowieka

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2009 12:40
Jak przebiega podbój kosmosu, i czy Polacy odnajdą w nim swoje miejsce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prywatne statki kosmiczne

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2010 11:28
50 mln dolarów wydadzą prywatne firmy na zbudowanie kosmicznych statków załogowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyprzedaż w NASA: kup prom kosmiczny!

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2010 13:51
NASA zamierza pozbyć się trzech promów kosmicznych i ponad 2 tysięcy innych przedmiotów. Oferty na Atlantis czy Endeavour można składać do 19 lutego.
rozwiń zwiń