Nauka

Internetowy satelita gotowy do działania

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2011 09:00
Internet przenosi się w kosmos. Satelita okołoziemski Hylas-1 zakończył fazę testowania urządzeń i jest gotowy do dostarczania europejskim konsumentom szerokopasmowego internetu i telewizji wysokiej rozdzielczości.
Audio

Hylasa wysłała w kosmos Europejska Agencja Kosmiczna ESA. Wystrzeliła go 26 listopada 2010 roku. Przez kilka miesięcy trwały intensywne testy jego platform komunikacyjnych, w szczególności anten. Wyniki są pozytywne, a satelita może rozpocząć pracę.

Hylas-1 ma dostarczać szerokopasmowe łącza internetowe, a także telewizję wysokiej rozdzielczości. Jego elementy zostały opracowane przez brytyjskie Astrium, we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną w ramach projektu ARTES. Większość kosztów misji pokryła firma Avanti Communications. To pierwszy projekt ESA w ramach partnerstwa prywatno-publicznego, którego efektem jest w pełni działający system satelitarny.

Satelita Hylas-1 jest orbitalnym testem dla nowych technologii. Avanti Communications zapowiada, że będzie dostarczać interaktywnych szerokopasmowych usług konsumentom, instytucjom prywatnym i rządowym w Wielkiej Brytanii i Europie.

Satelita porusza się po orbicie geostacjonarnej, na wysokości około 35 tys. 786 km nad Oceanem Atlantyckim, na 33,5 stopnia długości geograficznej zachodniej. Ma masę startową 2 tys. 242 kg i rozmiary 4,2 x 2,6 x 2,5 m, natomiast rozłożone baterie słoneczne mierzą 9 metrów długości. Rozłożona antena ma 6 metrów. Hylas-1 ma być użytkowany przez 15 lat. 

(ew/pap)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dwa amerykańskie satelity rozpoczynają obserwację Słońca

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2011 10:49
Zdjęcia zrobione przez satelity mają dostarczyć nowych informacji o Słońcu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lidar zbada ziemskie chmury

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 05:00
Europejska Agencja Kosmiczna potwierdza: orbitalny laser zostanie zbudowany. Choć koszty projektu rosną, europejscy eksperci chcą odnieść kolejny sukces w podboju kosmosu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwaga! Spadają satelity meteorologiczne

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2011 20:00
Wszystkiemu winna jest rakieta Taurus XL, która nie potrafi wynieść swojego ładunku na orbitę. NASA ma pecha - to fiasko jej kolejnego projektu ekologicznego.
rozwiń zwiń