Nauka

Osada, w której chodziło się po dachach, a drzwiami był komin

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 21:43
Jedno z najstarszych miast świata, tureckie Catalhoyuk nie przestaje zaskakiwać. - Na zabudowę tej osady składały się domy, zbudowane jeden obok drugiego, jak plastry miodu, bez otworu drzwiowego, więc wejścia były prowadzone przez dach - opowiada archeolog, prof. Arkadiusz Marciniak.
Audio
  • Wenus z Catalhoyuk. Rozmawiamy o wyjątkowym odkryciu polskich archeologów (Eureka/ Jedynka)
Catalhoyuk 5 lat temu zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To największe centrum urbanizacyjne pierwszych rolników i jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych świata. Od lat prowadzą tam badania Amerykanie z Uniwersytetu Stanforda. Polacy dołączyli do tych prac kilkanaście lat temu
Catalhoyuk 5 lat temu zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To największe centrum urbanizacyjne pierwszych rolników i jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych świata. Od lat prowadzą tam badania Amerykanie z Uniwersytetu Stanforda. Polacy dołączyli do tych prac kilkanaście lat temuFoto: Omar hoftun/ Wikipedia Commons

Polscy archeolodzy odkryli dwie unikatowe figurki kobiece sprzed 8 tysięcy lat o bardzo pełnych kształtach, przypominające zapaśników sumo. O wyjątkowości znaleziska świadczy doskonały stan zachowania i miejsce odkrycia posążków - w pobliżu ciał zmarłych złożonych pod posadzką domu.

Bogini Matka z Çatalhöyük (Turcja), neolit (ok. 6000-5500 pne.), obecnie w Muzeum Cywilizacji Anatolijskich w Ankarze/ fot. Wikipedia Commons Bogini Matka z Çatalhöyük (Turcja), neolit (ok. 6000-5500 pne.), obecnie w Muzeum Cywilizacji Anatolijskich w Ankarze/ fot. Wikipedia Commons

- Figurki pochodzą z czasu, gdy dochodzi do gruntownego przeformułowania reguł funkcjonowania tej społeczności. Jest to ostatni etap, w którym zmarli są chowani pod podłogami własnego domu, po czym następuje faza zasiedlenia tej osady, trwająca ok. 300 lat, kiedy ta praktyka całkowicie zanika i zmarli zaczynają być grzebani w specjalnych budynkach o charakterze mauzoleum i po raz pierwszy w historii społeczności neolitycznych zaczynają być zakładane cmentarze - opowiada prof. Arkadiusz Marciniak.

O wyjątkowości tureckiego Catalhoyuk i znaleziskach rozmawiamy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Arkadiusz Marciniak (Instytut Archeologii UAM w Poznaniu)

Data emisji: 24.03.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/gs

 

Czytaj także

Archeologia przyszłości i przyszłość archeologii

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 21:42
Przyszłością dla archeologii są badania nieinwazyjne, wizualizacje i wirtualne mapy stanowisk. O wyzwaniach, przed jakimi stoi świat nauki rozmawiamy z doświadczonymi ekspertami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skarby i odpowiedzi na zagadki na dnie świętych jezior w Peru

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 00:31
Objętościowo są niewielkie, dzięki czemu można pływać po nich pontonem, a na dnie kryją zaskakujące odpowiedzi na pytania naukowców. - Niektóre z jezior mają więcej struktur, wskazujących na to, że możemy się spodziewać bardziej spektakularnych rzeczy pod wodą - mówi archeolog, prowadzący badania w Peru, dr Maciej Sobczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagadka, która zdradza pochodzenie państwa Piastów

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 22:26
- Jak się okazuje, mamy do czynienia z obcymi mieszkańcami, którzy uczestniczyli w tworzeniu polskiej państwowości - mówi o cmentarzysku w miejscowości Bodzia archeolog, prof. Andrzeja Buko.
rozwiń zwiń