Nauka

Dr Tomasz Rożek tłumaczy, skąd się biorą burze

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 14:04
- Nie potrafimy dokładnie powiedzieć, w którym miejscu może powstać burza. Są sytuacje, w których wszystkie warunki wskazują, że powinna powstać, a nie powstaje, a kiedy indziej jesteśmy burzą zaskoczeni - mówi dr Tomasz Rożek.
Audio
  • Dr Tomasz Rożek tłumaczy, skąd się biorą burze (Pytania z kosmosu/Trójka)
Błyskawica może przybierać rozmaite kształty i rozciągłości, tworzyć linie proste lub rozgałęziać się do góry lub w dół
Błyskawica może przybierać rozmaite kształty i rozciągłości, tworzyć linie proste lub rozgałęziać się do góry lub w dółFoto: Pixabay/reynaldodallin

Trójkowy dziennikarz naukowy tłumaczy, że najczęściej burze pojawiają się wiosną i jesienią, ale największe są latem. Niekiedy zdarzają się też zimą, ale jest to raczej rzadkie zjawisko. 

- Burza powstaje wtedy, gdy bardzo ciepłe i wilgotne powietrze unosi się nad powierzchnią Ziemi - mówi dr Tomasz Rożek. Z takiego powietrza powstają chmury, a one kryją w sobie wiele "wybuchowych" tajemnic. Gdy obserwujemy je z dołu, wydaje się, że są majestatyczne i powoli się przesuwają. W rzeczywistości w ich wnętrzu dzieją się bardzo dynamiczne procesy, które mogą doprowadzić właśnie do burzy. Dokładnie tłumaczymy to w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Marcin Łukawski
Data emisji: 25.04.2017
Godzina emisji: 7.14

fbi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy piorun może zniszczyć sprzęt elektroniczny?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 17:00
W najbliższej audycji weźmiemy pod lupę obiegową opinię o tym, że podczas burzy podłączony do prądu telewizor może się zniszczyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co łączy burzę z szybszym psuciem się jedzenia?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2016 16:13
Pogoda, obok polityki, jest jednym z najczęściej poruszanych w społeczeństwie tematów. Dlatego tym razem wspólnie z Tomaszem Rożkiem zastanawiamy się, czy w burzowy dzień jedzenie szybciej się psuje...
rozwiń zwiń