Kultura

Skolimowski znów z szansą na nagrodę

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2011 09:03
Na niedawno zakończonym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Jerzy Skolimowski odebrał statuetki za najlepszy film oraz nagrodę indywidualną dla najlepszego reżysera. Teraz "Essential Killing" ma szansę na nagrodę Lux Prize.

Nagrodę Lux Prize przyznaje Parlament Europejski. Thriller Jerzego Skolimowskiego znalazł się w gronie nominowanych. Listę wszystkich filmów, które zawalczą o nagrodę ogłoszono na festiwalu w czeskich Karlowych Warach.

Film "Essential Killing" jest pośród 10 wybranych tytułów. W panelu, który wybrał obrazy do konkursu zasiadali m.in. krytycy filmowi, dystrybutorzy i przedstawiciele festiwali filmowych. Skolimowski zmierzy się w rywalizacji m.in. z włoskim reżyserem Nannim Morettim, Finem Akim Kaurismakim i Niemcem Wimem Wendersem.

Obok "Essential Killing" (wspólnej produkcji czterech krajów: Polski, Norwegii, Węgier i Irlandii), na liście znalazły się: "Habemus Papam" Morettiego - z Jerzym Stuhrem w jednej z głównych ról (wspólna produkcja filmowa Włoch i Francji), "Hawr" Kaurismakiego (Finlandia/Francja/Niemcy), "Pina" w reżyserii Wendersa (Niemcy/Francja/Wielka Brytania).

Wśród tych filmów są także "The Turin Horse" (reż. Bela Tarr, Węgry/ Francja/ Szwajcaria/Niemcy), "Attenberg" (reż. Athina Rachel Tsangari, Grecja), "The Snows of Kilimandjaro" (reż. Robert Guediguian, Francja), "Morgen" (reż. Marian Crisan, Francja/Rumunia/Węgry), "The Mysteries of Lisbon" (reż. Raul Ruiz, Portugalia) oraz "Play" (reż. Ruben Ostlund, Szwecja/Francja/Dania).

Czy Jerzy Skolimowski wraz ze swoim filmem zostaną ponownie nagrodzeni dowiemy się w krótce. Pod koniec lipca z grupy nominowanych zostaną wyłonione 3 filmy, i to one zmierzą się w walce o Lux Prize 2011. Zwycięzca - wybrany w specjalnym głosowaniu przez członków Parlamentu Europejskiego - zostanie ogłoszony dopiero 16 listopada, podczas gali w Strasburgu.

Parlament Europejski swoją filmową nagrodę rozdaje od 2007 roku. Celem Lux Prize to wspieranie kinematografii europejskiej.

W poprzednich latach Lux Prize zdobyły filmy:

- "Na krawędzi nieba" Fatiha Akina (Niemcy/Turcja/Włochy) - 2007 rok,

- "Milczenie Lorny" braci Jeana-Pierre'a i Luca Dardenne (Belgia/Francja/Włochy/Niemcy) - 2008 rok

- "Welcome" Philippe'a Lioreta (Francja) - 2009 rok,

- "Obca" ("Die Fremde"), którą wyreżyserowała Feo Aladag (Niemcy) - 2010 rok

Nominowanym gratulujemy.

(pj)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Jerzy Skolimowski - wieczny debiutant

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 14:17
– Jerzy Skolimowski na swój sposób debiutuje, szukając nowej formy swojego kina. Zapoczątkował to w „Czterech nocach z Anną” i rozwinął w „Essential Killing” – mówił Artur Cichmiński, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Skolimowski - reżyser i... malarz!

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 11:00
Pełne ekspresji, abstrakcyjne, przepełnione intensywną kolorystyką - takie jest właśnie malarstwo jednego najbardziej docenianych na świecie polskich reżyserów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Złote Lwy w Gdyni dla "Essential Killing"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2011 14:12
Zwycięski film wyróżniono również w kategoriach: najlepsze zdjęcia, montaż i muzyka. Jego twórca, Jerzy Skolimowski, odebrał statuetkę za najlepszą reżyserię.
rozwiń zwiń