Kultura

Jerzy Skolimowski - reżyser i... malarz!

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 11:00
Pełne ekspresji, abstrakcyjne, przepełnione intensywną kolorystyką - takie jest właśnie malarstwo jednego najbardziej docenianych na świecie polskich reżyserów.
Audio
  • O wystawie "Jerzy Skolimowski. Malarstwo" opowiada kuratorka wystawy Gosia Golińska

Jerzy Skolimowski kojarzony jest głównie jako reżyser (głośnego ostatnio "Essential Killing"), scenarzysta i producent filmowy. Mniej osób wie, że zajmuje się również malarstwem. Efekty jego pracy można poznać dzięki wystawie "Jerzy Skolimowski. Malarstwo", która prezentowana jest w gdyńskiej Galerii Od czasu do czasu.

Jerzy Skolimowski inspirację czerpie m.in. z japońskiej kaligrafii. Jego obrazy, to zazwyczaj duże kompozycje w monochromatycznej tonacji. Na wielu płótnach pojawia się czerń i biel, na innych bardzo intensywna kolorystyka. Zafascynowany śladem farby  komponuje na płótnie pozornie przypadkowe kształty. Tak powstają spontaniczne, pełne ekspresji, abstrakcyjne zapisy malarskie.

- Nawet jeśli tytuł sugeruje, że patrzymy na "Szczyt górski" (taki jest tytuł jednej z prac) to i tak widzimy abstrakcyjną kompozycję w której możemy doszukiwać się konkretnych znaczeń – wyjaśnia w rozmowie z serwisem kultura.polskieradio.pl kuratorka wystawy Gosia Golińska.

Aby dowiedzieć się więcej, wystarczy klinąć w ikonę dźwięku, który znajduje się w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.

Prace Skolimowskiego były już prezentowane w Polsce, m.in. na festiwalu "Camerimage 2003", w Pałacu w Wilanowie, w Kopalni Soli w Wieliczce, w "Starym dworcu" w Katowicach. Prezentowane były też w galeriach w Kanadzie, USA, Francji, Włoszech, Grecji, Niemczech. Do swoich zbiorów pozyskało je Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Sztuki Współczesnej w Salonikach.

Zobacz wybrane prace Jerzego Skolmowskiego. Galeria znajduje się w boksie po prawej stronie artykułu.

Wystawa malarstwa Jerzego Skolimowskiego potrwa w Galerii Od czasu do czasu w Gdyni do 11 czerwca.

(mz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Jerzy Skolimowski będzie walczył o Złotego Lwa

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2010 11:00
Zobacz thriller "Essential Killing", który został zakwalifikowany do konkursu głównego tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Skolimowski kręci na własnym podwórku

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2010 12:01
Uznany twórca opowiadał w Trójce o Quentinie Tarantino i reżyserskiej codzienności na Mazurach.
rozwiń zwiń