Kultura

Hieronim Bosch w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2011 10:28
Malarstwo Hieronima Boscha było inspiracją dla XX-wiecznych surrealistów. Okazuje się, że i w XXI wieku można w jego dziełach szukać natchnienia - a udowadnia to spektakl "Podróż głupców" greckiego reżysera.

"The Journey of Fools" czyli "Podróż głupców" to performance teatralny inspirowany malarstwem Hieronima Boscha, którego obraz "Statek głupców" stał się początkiem nowej formy artystycznych i społecznych poszukiwań reżysera greckiego teatru ATROPOS – Stamatisa Efstathiou.

"The Journey of Fools" to także nazwa projektu, który był realizowany w kilku ośrodkach teatralnych w Polsce, Danii i Bułgarii, którego efektem jest spektakl z udziałem międzynarodowych artystów. Dziś o 19 performance można będzie zobaczyć w CK Zamek w Poznaniu. Na scenie wystąpią: Laue Bech (Dania), Gabor Czap (Węgry), Agnieszka Ćwieląg (Polska), Elisabeth Klein (Niemcy), Elisa Strano (Włochy), Freja Pallesen (Dania).

Projekt przyjął formę podróży, która nigdy się nie kończy zmieniając formy, w odniesieniu do miejsca, sposobu podróżowania czy przeznaczenia ludzi, którzy do niego dołączyli. W założeniu "Podróż głupców" dąży do zbadania kilku podstawowych sprzeczności i ludzkiej natury: poprzez zbliżanie, dotykanie, a nawet przekraczanie subtelnych granic logiki i szaleństwa, indywidualnych i społecznych konwencji, lekkości i powagi, samotności i integracji społecznej, świętości i profanacji.

Niderlandzki malarz z przełomu XV i XVI wieku, Hieronim Bosch wciąż inspiruje. W jego twórczości odnajdujemy bardzo złożoną symbolikę często niezrozumiałą dla odbiorców, wytyka niedoskonałości człowieka.

Jego obraz "Statek głupców" namalowany około 1510-1515 roku pokazuje chciwość, rozpustę i łakomstwo. Duchowni zaniedbują świeckie obowiązki - mnich i zakonnica śpiewają pełnym głosem i gapią się w placek - a w czasach Boscha wspólne śpiewanie było interpretowane jako wstęp do miłosnych igraszek. Wieśniacy koniecznie chcą zdobyć pieczoną gęś, co również symbolizuje obżarstwo. Gniew ilustruje kłótnia pary wieśniaków. Dodatkowo na gałęzi drzewa siedzi puszczyk - symbol herezji.

Mówi się, że malarstwo Boscha stanowiło inspirację dla XX-wiecznych surrealistów. Okazuje się, że nie tylko dla nich, o czym świadczy performance, który będziemy mogli zobaczyć w Poznaniu.

(pj)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Paranoicy i pszczelarze"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2010 15:27
Najnowszy spektakl offowego Teatru Ósmego Dnia z Poznania - zobacz!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski teatr ma znaczenie!

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2011 10:48
Poznański Teatr Ósmego Dnia ze swoim spektaklem "Arka" zdobywa w Szwecji najlepsze recenzje.
rozwiń zwiń