X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Ukryty fach. Reportaże wcieleniowe

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2012 14:16
Pracował w PGR-ze pod Hrubieszowem, na budowie, pływał kutrem po Morzu Północnym i łowił śledzie. Dziennikarz Janusz Rolicki uprawiał reportaż wcieleniowy już w latach 60.
Audio
Zdjęcie Aleksandra Jałosińskiego, z wystawy Chodząc po ziemi. 50 lat fotografii prasowej w Domu Spotkań z Historią w Warszawie
Zdjęcie Aleksandra Jałosińskiego, z wystawy "Chodząc po ziemi. 50 lat fotografii prasowej" w Domu Spotkań z Historią w WarszawieFoto: mat.prasowe

- Jak zaczynałem, to był gatunek, który właściwie nie istniał (...) Przez pewien czas byłem głównie specjalistą od tych przebieranek - mówi Rolicki w Dwójce - O tych reportażach się mówiło, miały swoją wagę.

Jeszcze jako student Rolicki zatrudnił się na budowie, pracował tam dwa miesiące, notował wydarzenia. Kilka lat później napisał jeden ze swoich najsłynniejszych tekstów wcieleniowych. Opisał jak zmienił się w jednego z biorących łapówki pracowników plantacji tytoniu.
- To była trudna historia. Oczywiście jechałem z myślą, żeby te łapówki wziąć, pokazać, jak ludzie na samym dole drabiny społecznej uzupełniają swoje dochody. (...) Wziąłem wtedy cztery i pół tysiąca złotych. Problemem było dla mnie jak się tych pieniędzy pozbyć.
Janusz Rolicki nie chciał, by bohaterowie jego reportażu zostali skazani. To się udało.
Niedawno w Dwójce prezentowaliśmy Państwu rozmowy z reporterami Wojciechem Jagielskich i Jackiem Hugo-Baderem (ten ostatni w głośnym reportażu z początku lat 90. wcielił się w bezdomnego).
W audycji "Przestrzenie kultury" posłuchać można jednego z pierwszych przykładów reportażu nagrywanego z ukrytego mikrofonu. Chodzi o materiał "Narzeczone" z 1963 roku. Dziennikarki Polskiego Radia "polowały" wtedy na oszustów matrymonialnych.


uscTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Dziennikarskie śledztwa są niemoralne? A może najskuteczniejsze?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 14:50
- Obcy mi jest sam pomysł, że głównym narzędziem mojej pracy jest mistyfikacja i ukryta kamera - mówi korespondent wojenny Wojciech Jagielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wypalanie traw" Wojciecha Jagielskiego w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 15:36
Zapraszamy do słuchania kolejnej pozycji z literatury faktu w paśmie dziennym. Nowa "Powieści w Trójce" od poniedziałku do piątku o 11.50.
rozwiń zwiń