Kultura

Egzotyczne historie o życiu w Polsce, które zadziwiły świat

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 18:27
Dokarmianie karpie, kolejka za papierem toaletowym... Komiks "Marzi” o życiu codziennym w dobie PRL-u cieszy się ogromną popularnością w wielu krajach.
Audio
  • Posłuchaj rozmowy z Marzeną Sową i Michałem Chudolińskim
Marzena Sowa
Marzena SowaFoto: Aurelia Chmiel

Gośćmi Polskiego Radia 24 były osoby związane z komiksem: Marzena Sowa - autorka cyklu komiksowego Marzi oraz Michał Chudoliński - redaktor Magazynu Miłośników Komiksów KZ .
Marzena Sowa jest autorką popularnego autobiograficznego cyklu komiksów, których bohaterką jest mała dziewczynka dorastająca w latach 80. w Polsce – Marzi. Natomiast za ilustracje odpowiedzialny jest Sylvain Savoia, który przekonał Marzenę Sowę do stworzenia komiksu. Scenariusz powstał w języku francuskim, ale doczekał się tłumaczeń na język polski, hiszpański, angielski, niemiecki, koreański, w przygotowaniu znajdują się przekłady na chiński i czeski.
 - Moje historie z dzieciństwa wydały mu się egzotyczne. Nie chciał mówić już więcej o Jaruzelskim i Wałęsie, ale opowiedzieć o codziennym życiu ludzi w czasach PRL-u. W sumie nie było tak źle i mogłam mieć mimo wszystko szczęśliwe dzieciństwo –  komentowała Marzena Sowa. Autorka cyklu opowiedziała nie tylko o tym jak namawiał ją do projektu jej życiowy partner i komiksowy rysownik Sylvain Savoia, ale również o tym, że na samym początku pracy nad tym projektem nie wiedziała co to komiks.
Cykl Marzeny Sowy został nominowany do prestiżowej nagrody Przemysłu Komiksowego im. Willa Eisnera, nazywanej komiksowym Oscarem. Wyróżnienia są rozdawane co roku, podczas słynnego Comic-Con International w San Diego.

/

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

sm

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Jak powstawał komiks "Marzi"?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 15:16
Marzi to jest mała dziewczynka, która opowiada o swoich przeżyciach w okresie PRL-u. – Marzi to jestem ja – mówi Marzena Sowa, współautorka serii komiksów, w których wielka historia Solidarności jest tłem dla przygód dziecka lat 80-tych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Upadek komunizmu oczami małego dziecka

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2011 13:53
- Staraliśmy się pokazać, że mimo braku pomarańczy na zawołanie miałam szczęśliwe dzieciństwo – mówiła w Czwórce Marzena Sowa, autorka autobiograficznego komiksu o dorastaniu w Stalowej Woli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje twórca komiksów Jean Giraud

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2012 19:42
Artysta - znany także pod pseudonimami Moebius i Gir - zmarł w Paryżu w wieku 73 lat po długiej walce z rakiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Człowiek, który narysował Batmana

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 13:11
Brian Bolland w czasie rozmowy z Jackiem Cholewińskim stworzył portret Jokera. Przed laty zrewolucjonizował sposób rysowania komiksów o superbohaterach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Newton nowym hollywoodzkim superbohaterem?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2012 13:00
Amerykański filmowiec Rob Cohen przygotowuje scenariusz filmu oraz komiksu poświęconego pionierowi nowożytnej fizyki i nauki w ogóle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy polski komiks

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2012 08:42
Bartek Chaciński i Aleksandra Łapkiewicz zapraszają do dyskusji o tym, gdzie znajduje się dziś polski komiks.
rozwiń zwiń