Kultura

Sprawdź, czy napiszesz pokręcone dyktando

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 12:41
W sobotę 24 listopada już po raz drugi L.U.C podyktuje dyktando z licznymi utrudnieniami, w którym będzie wiele słów nieużywanych na co dzień. Wraz z radiową Jedynką można sprawdzić swe umiejętności, bo dyktando będziemy transmitowali.
Audio
  • L.U.C mówi o języku polskim i II. Rymoliryktandzie

RYMOLIRYKTANDO to autorskie dyktando-happening, organizowane w kooperacji z Narodowym Centrum Kultury przez jednego z najbardziej cenionych, współczesnych tekściarzy młodego pokolenia - Łukasza L.U.C Rostkowskiego. Po świetnie przyjętej pierwszej, warszawskiej edycji RYMOLIRYKTANDO rusza w Polskę. W performatywnych okolicznościach L.U.C dyktować będzie swoje teksty w kolejnych sceneriach, w różnych regionach naszego kraju.

Tegoroczne dyktando odbędzie się 24 listopada w Łodzi. Pierwszy Program Polskiego Radia będzie transmitował dyktando.

Mając na względzie tradycję tego miasta jako lokalizację została wybrana Wytwórnia Filmów Fabularnych. Uczestnicy, którzy postanowią zmierzyć się ze swoją znajomością języka, będą mieli okazję poczuć się jak bohaterowie filmu Juliusza Machulskiego "Kingsajz" i pisać pokręcone dyktando autorstwa L.U.C w Szuflandii - pośród oryginalnej scenografii kultowego filmu.
II edycja RYMOLIRYKTANDA ponownie wykorzysta słowo na płaszczyźnie poetyckiej, jak i dziennikarskiej, nawiązując zarazem do jego głębszego wymiaru. W tym roku odnosząc się do kampanii językowej o "Słowostworach" chcemy pobudzić dyskusję na temat słów zagrożonych wyginięciem, a zarazem makaronizmów i zapożyczeń w języku polskim.

Narodowe Centrum Kultury przygotowało dwa dyktanda. Dr Katarzyna Kłosińska z Rady Języka Polskiego napisała klasyczną wersję, a Łukasz Rostkowski stworzył wersję performatywną, utrzymaną w konwencji filmowej, urozmaiconą o różne przeszkadzacze i bardzo trudne słowa

Dyktandu towarzyszyć będą więc debaty, koncerty i performance. Obok zabawy językiem chcemy jednak także kreować refleksję i profesjonalną dysputę na temat kultury języka. Chcemy zastanowić się wraz z uczestnikami na ile wprowadzanie do naszego języka obcych zwrotów ma charakter pozytywny, tworząc zarodki języka ponadnarodowego, zrozumiałego dla wszystkich, na ile zaś kaleczymy tym mowę i zubożamy naszą indywidualność i osobowość.

Zapraszamy do słuchania i pisania w sobotę 24 listopada.

Posłuchaj też rozmowy Agnieszki Kunikowskiej z Łukaszem Rostkowskim o języku polskim i II. Rymoliryktandzie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

RYMOLIRYKTANDO - sprawdź, czy byś napisał (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2011 19:58
W sobotę pod patronatem Jedynki odbyło się niezwykłe wydarzenie - RYMOLIRYKTANDO, czyli przeprowadzone przez L.U.C.-a dyktando z licznymi utrudnieniami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

L.U.C. zawiezie do Portugalii "1 godzinę"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2012 15:00
- Znaleźliśmy i ujarzmiliśmy godzinę, którą co roku odbierają nam na sześć miesięcy możni tego świata - mówił w Czwórce raper, który we wrześniu pojedzie kosmicznym pociągiem z Tallina do Guimaraes.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Absztyfikant smali cholewki

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 10:12
Patałach, absztyfikant, cacko, facecja, ferajna. Dla naszych dziadków i babć to były powszechnie znane słowa, matki i ojcowie je rozumieli, choć stosowali już rzadko. My i nasze dzieci już ich nie rozumiemy.
rozwiń zwiń