Polskie Radio
Section05
tallin

Zakończyło się spotkanie Komitetu Wojskowego NATO. Wiemy o czym rozmawiano

W Tallinie obradował Komitet Wojskowy Sojuszu Północnoatlantyckiego podczas, którego sojusznicy w NATO zapewnili o dalszym wojskowym wsparciu Ukrainy, która walczy z rosyjskim agresorem. Poruszono również kwestię wdrożenia postanowień madryckiego szczytu, który odbył się w czerwcu. W spotkaniu po raz pierwszy brali udział szefowie sztabów generalnych Szwecji i Finlandii jako krajów zaproszonych do Sojuszu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NATO tallin szczyt NATO wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina

Kryzys na Wschodzie. Szef MSZ: działania Rosji tworzą najbardziej napiętą sytuację od II wojny światowej

- Koncentracja sił rosyjskich wzdłuż ukraińskich granic tworzy najbardziej napiętą sytuację w Europie od czasów II wojny światowej - mówił minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas wizyty w Tallinie, podkreślając potrzebę zjednoczenia w ramach NATO. W stolicy Estonii Zbigniew Rau spotkał się z szefową tamtejszej dyplomacji Evą-Marią Liimets.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina Europa Estonia tallin Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau NATO serwis wschodni

"Rozważane są sankcje, włącznie z zamknięciem granicy z Białorusią". Mocne stanowisko premiera w Tallinie

- Widzimy wyraźnie, że coraz bardziej narasta presja na wschodnią flankę NATO i na wschodnią granicę UE. Dlatego tak cenna jest współpraca z naszymi sojusznikami - mówił premier Mateusz Morawiecki w Tallinie po spotkaniu z szefową estońskiego rządu Kają Kallas. Podkreślił, że Polska rozważa wprowadzenie "poważnych sankcji, łącznie z zamknięciem granicy białorusko-polskiej".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś granica Estonia Mateusz Morawiecki premier kryzys na granicy tallin migracja imigranci w Europie Ukraina Unia Europejska NATO energetyka Rosja

Wiceszef MSZ: w poniedziałek szczyt Trójmorza w Tallinie. Projekt się przekształca

- W poniedziałek i wtorek mamy szczyt ministrów Trójmorza w Tallinie. To jest szczyt wyjątkowy (...) dlatego, że po kilku latach funkcjonowania głównie jako projekt polityczny, zaczyna się coraz bardziej przekształcać w projekt współpracy gospodarczej - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, który we wtorek powołany został na pełnomocnika rządu ds. inicjatywy Trójmorza.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Eliza Olczyk Paweł Jabłoński POLSKA Estonia Trójmorze Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Polityka zagraniczna Polski tallin polityka

Polska chce bliższej współpracy z krajami bałtyckimi. Jest deklaracja szefów MSZ

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podpisał przed południem w Tallinie z szefami dyplomacji Litwy, Łotwy i Estonii deklarację o zacieśnieniu współpracy między Polską a krajami bałtyckimi po ustaniu epidemii. Dokument obejmuje między innymi politykę bezpieczeństwa, infrastrukturę i komunikację. Ministrowie nie wykluczyli też, że do wakacji poluzowane zostaną ograniczenia na granicach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Estonia tallin Polityka zagraniczna Polski Europa Europa Wschodnia