X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Pięcioro nominowanych do nagrody Wisławy Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 17:57
Do ścisłego finału jury zakwalifikowało: Justynę Bargielską, Krystynę Dąbrowską, Łukasza Jarosza, Krzysztofa Karaska i Jan Polkowskiego.
Audio
  • Adam Pomorski, prezes PEN Clubu o nominowanych do nagrody (źr. IAR)
Prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek (L), sekretarz Fundacji Paulina Małochleb (C) oraz prezes Polskiego PEN Clubu, przewodniczący Kapituły nagrody Adam Pomorski, 25 bm. podczas konferencji prasowej, na której przedstawiono nominacje do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej
Prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek (L), sekretarz Fundacji Paulina Małochleb (C) oraz prezes Polskiego PEN Clubu, przewodniczący Kapituły nagrody Adam Pomorski, 25 bm. podczas konferencji prasowej, na której przedstawiono nominacje do Nagrody im. Wisławy SzymborskiejFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Pięcioro autorów zostało nominowanych do nagrody imienia Wisławy Szymborskiej. Zmarła w ubiegłym roku laureatka literackiej Nagrody Nobla ustanowiła nagrodę w swoim testamencie. Do konkursu zgłoszono ponad 200 tomów poezji.

Noblistka swoim testamencie powołała specjalną fundację, która między innymi jest odpowiedzialna za zorganizowanie nagrody literackiej.

"Niektórzy lubią poezję" - kampania społeczna Fundacji Wisławy Szymborskiej i Trójki >>>

Laureat Nagrody imienia Wisławy Szymborskiej zostanie ogłoszony 16 listopada.  Otrzyma 200 tysięcy złotych.

Prezes
Prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek (L) oraz sekretarz Fundacji Paulina Małochleb (P), 25 bm. podczas konferencji prasowej, na której przedstawiono nominacje do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Justyna Bargielska (ur. 1977) została nominowana za tom "Bach for my baby" wydany przez Biuro Literackie. Jak ocenił przewodniczący Kapitały Nagrody, prezes Polskiego PEN Clubu prof. Adam Pomorski, autorka jest poetką już znaną i nagradzaną w Polsce. "Świetny, nowatorski język poetycki, zmetaforyzowany, jednocześnie trzymający się bardzo rzeczywistości codziennej, ironiczny, pokpiwający, a w gruncie rzeczy pod tą maską kryjący cały krąg wierszy układających się w pewien wątek miłosny" - mówił krytyk.

Krystyna Dąbrowska (ur. 1979) otrzymała nominację za tom "Białe krzesła" wydany nakładem Wydawnictwa Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury. "To też głos kobiecy, poetka jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, grafikiem, fotografikiem, bardzo to odbija się na jej poezji. Poezja niesłychanie wrażliwa" - powiedział Pomorski.
Łukasz Jarosz (ur. 1978) został nominowany za książkę "Pełna krew" wydaną przez Znak. Zdaniem Adama Pomorskiego jego liryka jest "oszczędna w słowach, a zarazem bardzo ekspresyjna". "Wrażliwość na dramaty ludzkie - jednostkowe i zbiorowe - odnajduje się we wrażliwości na krajobraz" - dodał.

Krzysztofa Karaska (ur. 1937) nominowano za tom "Dziennik rozbitka" wydany przez Instytut Mikołowski. Według jurora Mariana Stali w książce "z jednej strony - uderzający jest maksymalizm podjętego przez Karaska przedsięwzięcia, pragnienie napisania kolejnej księgi, podsumowującej to, co poeta ma do powiedzenia o poezji, świecie i własnym losie. Z drugiej - w książkę wpisane jest oczywiste poczucie niemożności zrealizowania podjętego projektu".

Jan Polkowski (ur. 1953) zdobył nominację za tom "Głosy" wydany przez Bibliotekę "Toposu". Jak ocenił Adam Pomorski: "Przenikać losy ludzi wyblakłych, których życie uwięzło w niejasnej frazie znikającego cienia? Jest to świadomie bądź nieświadomie podjęcie pytań i dawnych dylematów Miłosza - co istotne, poetycko prawdziwe, bez fałszywych tonów. Waga tych pytań i dylematów jest wielka - byłoby niedobrze, gdyby współczesna poezja polska się ich wyrzekła".

W tym roku nominacji nie otrzymał żaden autor zagraniczny, ale też zgłoszono jedynie siedem książek tłumaczonych, podczas gdy polskich dopuszczono do konkursu 176.  Do nagrody zgłoszone zostały wiersze dwojga laureatów literackiej nagrody Nobla Tomasa Transtroemera i Elfriede Jelinek oraz m.in. Larsa Gustafssona i Johna Ashbery'ego. Wśród polskich autorów były to tomiki m.in. Ewy Lipskiej, Anny Piwkowskiej, Jerzego Kronholda, Jarosława Mikołajewskiego, Jacka Podsiadło, Krzysztofa Siwczyka, Andrzeja Sosnowskiego i Bohdana Zadury.

Kogo zgłaszać do nagrody?

Kandydatów do nagrody mogły do końca stycznia zgłaszać wydawnictwa, przedstawiciele instytucji kultury, media o charakterze literackim i członkowie kapituły nagrody. Zgodnie z regulaminem konkursu książki musiały być wydane w 2012 r. i posiadać numer ISBN.

Jury

W międzynarodowej Kapitule Nagrody są: szwedzki tłumacz literatury polskiej i francuskiej Anders Bodegard (wiceprzewodniczący), amerykańska slawistka i tłumaczka Clare Cavanagh, francuska badaczka literatury i kultury XIX i XX wieku Maria Delaperriere, polonista, krytyk i tłumacz z Włoch - Luigi Marinelli, hiszpański poeta Abel Murcia Soriano, prezes Polskiego PEN Clubu, krytyk literacki, eseista i poeta Adam Pomorski, niemiecka tłumaczka Renate Schmidgall oraz krytyk i historyk literatury Marian Stala.

Patronka nagrody Wisława Szymborska, laureatka literackiej Nagrody Nobla, zmarła 1 lutego 2012 r. w Krakowie. Nagrodę ustanowiła fundacja jej imienia, powołana na mocy testamentu poetki.

PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"To była chodząca skromność" (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2012 08:06
Bogdan Zdrojewski (minister kultury): Wisława Szymborska była wielką poetką, a równocześnie radosną, spontaniczną osobą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Księga jej życia została zamknięta

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2012 14:00
Wiersze Szymborskiej stały się dla nas konieczne do życia – mówi Ernest Bryll.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stylu Szymborskiej wciąż nie można podrobić

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 16:45
1 lutego mija druga rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej. Kiedy w 1996 roku polska poetka otrzymała literacką Nagrodę Nobla Komitet Noblowski w uzasadnieniu napisał: "za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wisława ceniła codzienność

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2012 15:44
Otrzymawszy Nobla, obawiała się, by od tego nie przewróciło jej się w głowie – zmarłą poetkę wspomina pisarz Józef Hen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wisława i śmierć

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2012 19:55
Stefan Chwin (pisarz): Ironiczne spojrzenie na ludzki koniec było sposobem na oswojenie śmierci, gdy nie patrzy się już na nią jako na rytuał przejścia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożegnanie Wisławy Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2012 06:17
W uroczystości udział zapowiedzieli prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, marszałkowie Sejmu i Senatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatni tomik Wisławy Szymborskiej już do kupienia

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 11:56
"Wystarczy" zawiera zawiera 13 wierszy ukończonych przez Wisławę Szymborską, ułożonych zgodnie z chronologią powstawania.
rozwiń zwiń