X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Tryptyk Piesiewicza

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2008 09:42
„Nadzieja” jest pierwszą częścią tryptyku filmowego znanego scenarzysty Krzysztofa Piesiewicza. Jego realizacji podjął się mieszkający na stałe w Niemczech reżyser-dokumentalista - Stanisław Mucha. W filmie występują znakomici aktorzy, m.in. Wojciech Pszoniak, Zbigniew Zamachowski, Zbigniew Zapasiewicz i Jan Frycz.
Audio

 

W Jedynkowym „Magazynie filmowym” z krytykiem – Andrzejem Kołodyńskim rozmawia Andrzej Szyszka.

NADZIEJA, reż: Stanisław Mucha, scenariusz: Krzysztof Piesiewicz, występują: Rafał Fudalej, Wojciech Pszoniak, Kamilla Baar

''

Głównym bohaterem filmu jest dwudziestokilkuletni Franciszek. Pewnego razu staje się przypadkowym świadkiem kradzieży obrazu z jednego z warszawskich kościołów. Zdarzenie rejestruje amatorska kamerą. Wkrótce dowiaduje się, że złodzieje działali na zlecenie właściciela galerii malarstwa Benedykta Webera. Chłopak nie zamierza jednak zgłosić całej sprawy na policję. Postanawia zaszantażować Webera i domagać się by zwrócił obraz. Jest to bardzo ryzykowna gra, tym bardziej że dzieło sztuki znalazło już nabywcę i niebawem ma zostać wywiezione za granicę. Poza tym Franciszek i pomagająca mu dziewczyna wchodzą w konflikt z policją i międzynarodowym gangiem paserów, których przedstawicielami są dociekliwy inspektor policji i bezwzględny handlarz dzieł sztuki Gustaw. W filmie Stanisława Muchy, nakręconym na podstawie scenariusza Krzysztofa Piesiewicza, występują znakomici aktorzy, m.in.: Wojciech Pszoniak, Zbigniew Zamachowski, Zbigniew Zapasiewicz, Jerzy Trela i Jan Frycz. Obraz stanowi pierwszą część powstającego tryptyku „Wiara – Nadzieja – Miłość” autorstwa Krzysztofa Piesiewicza – scenarzysty i przyjaciela Krzysztofa Kieślowskiego.

Jest to wizualnie piękny i bardzo przejmujący film. Trudno określić jego gatunek. Z jednej strony jest to historia podszyta wątkiem kryminalnym, ale nie jest to żaden kryminał. Z drugiej strony jest to film psychologiczny, a nawet coś wiecej - moralitet z wydźwiękiem metafizycznym – charakterystyczny dla scenarzysty – Krzysztofa Piesiewicza. Poprowadzony został bardzo ciekawie przez nieznanego nam Stanisława Muchę. Jest to reżyser, który „ma oko” do drobnych detali, tworzących pewien nastrój, w którym rozgrywa się ta niezwykła historia – podsumowuje film krytyk - Andrzej Kołodyński (1,64 MB).

Posłuchaj wywiadu z odtwórcą roli właściciela galerii – Wojciechem Pszoniakiem, który przeprowadziła Małgorzata Raduch. (1,51 MB)

Zapraszamy do wysłuchania w przyszłą sobotę (29.03.2008) kolejnego odcinka "Magazynu Filmowego" o 11:00 w Programie Pierwszym Polskiego Radia oraz magazynu „Trójkowo, filmowo” o 15:00 w radiowej „Trójce”.

(ab)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Dekalog widziany oczami młodych

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2007 17:44
Dwadzieścia lat po "Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego powstanie jego współczesny odpowiednik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żywe laboratorium Kieślowskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2009 13:07
Krzysztof Kieślowski ma już swoje muzeum. Zostało otwarte w Sokołowsku - miejscowości związanej z rodziną Kieślowskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„d.k.log 89+” w 20. rocznicę „Dekalogu” K. Kieślowskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2008 10:18
14 marca rozpoczął się drugi etap projektu „Dekalog 89 +” – konkurs na adaptację filmową opowiadań nagrodzonych w części literackiej. Konkurs ten jest adresowany do środowiska młodych filmowców. Duety twórcze (reżyser i operator) do 16 maja 2008 r.
rozwiń zwiń