Polskie Radio
Section05
Krzysztof Piesiewicz

"Podwójne życie Weroniki". Kieślowski "wciąga nas w sferę metafizyki"

32 lata temu, 15 maja 1991 roku, na słynnym francuskim festiwalu filmowym w Cannes odbyła się premiera filmu Krzysztofa Kieślowskiego "Podwójne życie Weroniki". Ten niejednoznaczny w charakterze film utorował Kieślowskiemu drogę na Zachód i stał się jego pierwszą wizytówką w świecie filmu europejskiego lat 90. XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kieślowski film polski kino Sławomir Idziak Krzysztof Piesiewicz Zbigniew Preisner muzyka filmowa

"a najważniejsze jest…" - spektakl pełen pytań o wrażliwość człowieka

- Naszą inspiracją jest nie tylko "Dekalog" Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza, ale dekalog w ogóle. Przywołujemy cztery słynne filmowe historie, ale chcemy mówić o współczesnych dylematach etycznych - mówił w Dwójce Paweł Miśkiewicz, reżyser spektaklu "a najważniejsze jest…".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kieślowski Krzysztof Piesiewicz aktorzy aktor aktorstwo Jakub Kukla Dwójka

"Dekalog" i "Romantyczność". Na co do teatru w październiku?

- Widz nie ma poczucia, jakby oglądał archaiczną historię. Wszystko to jest absolutnie aktualne i uniwersalne. Nie ma tam żadnego posmaku zwietrzałej przeszłości - mówił o spektaklu "Dekalog" Wojciecha Farugi w Teatrze Narodowym w Warszawie Dominik Gac, krytyk teatralny i teatrolog.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kieślowski Dwójka Teatr Narodowy w Warszawie Krzysztof Piesiewicz Dominik Gac Teatr Polski w Warszawie Adam Mickiewicz Białoruś

Męska wrażliwość Françoisa Ozona. "Dzięki Bogu" w kinach

Od 11 września w polskich kinach możemy oglądać najnowszy film Françoisa Ozona "Dzięki Bogu". Z tej okazji reżyser odwiedził Warszawę, gdzie rozmawiał z Ryszardem Jaźwińskim, zarówno o tej produkcji, jak i o artystycznych planach na przyszłość.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA FILM kino Ryszard Jaźwiński Sebastian Fabijański Jan Niebudek Roma Gąsiorowska festiwal filmowy w Gdyni Krzysztof Piesiewicz

Parlamentarzyści o końcu procesu senatora Piesiewicza

Były senator PO, mec. Krzysztof Piesiewicz został w czwartek prawomocnie uniewinniony w sprawie dotyczącej usiłowania udzielenia narkotyków i szantażu wobec tego adwokata. Sąd okręgowy zmienił wyrok I instancji, w którym byłemu senatorowi wymierzono grzywnę. O sprawie w Rozmowie Polskiego Radia 24 rozmawiali senator Platformy Obywatelskiej Waldemar Sługocki i prof. Andrzej Stanisławek (Porozumienie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Krzysztof Piesiewicz Platforma Obywatelska

"Kieślowski uczył się życia sam, robiąc filmy"

To wypowiedź amerykańskiej badaczki twórczości polskiego reżysera - Annette Insdorf, którą przypomniał dokumentalista Krzysztof Wierzbicki. Krzysztofa Kieślowskiego wspominaliśmy w związku z przypadającą 13 marca 20. rocznicą jego śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Holland Anna Fuksiewicz Dwójka FILM Jerzy Stuhr kino Krzysztof Kieślowski Krzysztof Piesiewicz Krzysztof Zanussi KULTURA rocznica Tadeusz Sobolewski Zbigniew Zamachowski