Kultura

Dekalog dwudziestolatków

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2009 15:18
W 20. rocznicę premiery cyklu „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego Andrzej Mańkowski zdecydował się dopuścić do głosu współczesnych dwudziestolatków, by to właśnie oni - z właściwą dla ich pokolenia wrażliwością i wyjątkowym postrzeganiem rzeczywistości - skomentowali funkcjonowanie Dziesięciorga Przykazań we współczesnym świecie. Efekty kilkumiesięcznej pracy jako pierwsi poznają uczestniczy tegorocznego 34. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, podczas którego pięć krótkometrażowych części poka

Andrzej Mańkowski powiedział w rozmowie z Polskim Radiem, że nie bez przyczyny konkurs – najpierw na najlepszy scenariusz, potem adaptację filmową - adresowany był do ludzi młodych. Zdaniem pomysłodawcy projektu właśnie w tym wieku zbiór nakazów i jakichkolwiek ograniczeń może wydawać się mało atrakcyjny. – Zazwyczaj w wieku około dwudziestu lat w młodym człowieku rodzi się jakaś niezgoda na świat. Pojawia się wiele rozczarowań związanych z ideowością życia czy motywacją działań ludzkich . Być może Dekalog najlepiej rozpala te młode umysły - dodał Andrzej Mańkowski.

Młodzi ludzie nie zawiedli i dość entuzjastycznie odpowiedzieli na propozycję przełożenia Dekalogu na język właściwy dla ich pokolenia.  Do pierwszego – literackiego- etapu konkursu nadesłanych zostało 3222 prace z ponad 1000 szkół. Przez kilka miesięcy grupa specjalistów czytała scenariusze po to, by wyłuskać ich zdaniem najlepsze teksty. -Bardzo ważna była dla nas świeżość i różnorodność pomysłów. Fantastycznych, bezkompromisowych obserwacji nie zabrakło - dodał Andrzej Mańkowski.

Drugi etap- na adaptację filmową zwycięskich opowiadań – spotkał się z równie dużym odzewem młodych filmowców - studentów i niedawnych absolwentów polskich szkół filmowych. Spośród zgłoszonych kandydatur członkowie jury zaproponowali dalszą współpracę 9 młodym reżyserom (Andrzej Mańkowski zdecydował się sam wyreżyserować jedną cześć).
Do sierpnia br. roku twórcom udało się zrealizować 9 filmów, 10 (ostatnia część) jest w trakcie realizacji. Ponieważ wszystkie części to krótkie metraże i dystrybucja w kinie każdej z nich byłaby niemożliwa, pomysłodawca projektu zdecydował się pięć zrealizowanych krótkometrażowych części pokazać jako pełnometrażowy film nowelowy „Dekalog 89 + Vol. 1”. Filmy ułożone zostały w takiej kolejności, by  każda z części w czytelny sposób korespondowała z poprzednią.

Cykl otwiera obraz „Nowa” Tomasza Olejarczyka, który jest odpowiedzią na  II przykazanie „Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego”. Andrzej Mankowski podsumowuje, że w filmie doskonale realizuje się teza, że miejsce i czas nie muszą być przeszkodą do tego, by między ludźmi wydarzyło się coś ciekawego. Film kończy się optymistycznym stwierdzeniem, że wszystko w życiu jest możliwe.


Druga część  cześć „Street feeling” Kristoffera Karlssona Rusa będąca odpowiedzią na siódme przykazanie “Nie kradnij” podważa tezę z części pierwszej. Młodzieńcza naiwność zostaje złamana przez świat dorosłych, którzy będą chcieli wykorzystać idealistyczne postrzeganie świata przez dwudziestolatków.

Odpowiedzią na X przykazanie „Ani żadnej rzeczy, która jego jest”  jest film „Real” Rafała Samusika. Tu młodzi ludzie będą chcieli zrewanżować się za krzywdę wyrządzoną im przez dorosłych.


Film Adriana Panka „Moja biedna głowa” będący komentarzem do IV przykazania „Czcij ojca swego i matkę swoją” będzie starał się wyjaśnić niejasności, które dzielą dwa pokolenia.


Piąty film "Filiżanki Yoko Ono" w reżyserii Andrzeja Mańkowskiego będący odpowiedzią na IX przykazanie „Nie pożądaj żony bliźniego swego" pokazuje, że w pewnym wieku trzeba odejść od świata dorosłych, by zacząć życie na własny rachunek.


„Dekalog 89 + Vol. 1” swoją premierę będzie miał na 34. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.
Patronat honorowy nad projektem objęli Maria Kieślowska, Krzysztof Piesiewicz i abp Józef Życiński.
Patronat medialny nad projektem objął Program 3 Polskiego Radia.

 

 

 

 


 

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Wspomnienie o Krzysztofie Kieślowskim

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2008 12:48
Z okazji 12. rocznicy śmierci Krzysztofa Kieślowksiego, reżysera wspominać będą jego znajomi, przyjaciele i współpracownicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żywe laboratorium Kieślowskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2009 13:07
Krzysztof Kieślowski ma już swoje muzeum. Zostało otwarte w Sokołowsku - miejscowości związanej z rodziną Kieślowskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„d.k.log 89+” w 20. rocznicę „Dekalogu” K. Kieślowskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2008 10:18
14 marca rozpoczął się drugi etap projektu „Dekalog 89 +” – konkurs na adaptację filmową opowiadań nagrodzonych w części literackiej. Konkurs ten jest adresowany do środowiska młodych filmowców. Duety twórcze (reżyser i operator) do 16 maja 2008 r.
rozwiń zwiń