Wspomnienie o Krzysztofie Kieślowskim

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2008 12:48
Z okazji 12. rocznicy śmierci Krzysztofa Kieślowksiego, reżysera wspominać będą jego znajomi, przyjaciele i współpracownicy.

Krzysztof Kieślowski, którego 12. rocznica śmierci minęła 13 marca, należał niewątpliwie do najwybitniejszych polskich twórców filmowych. Ogromne uznanie zyskał już swoją twórczością dokumentalną (m. in. „Życiorys”, „Szpital” czy „Z punktu wiedzenia nocnego portiera”). Jego późniejsze filmy fabularne, „Amator”, „Dekalog”, czy realizowane zagranicą „Podwójne życie Weroniki”, trylogia „Trzy kolory” zdobyły wiele nagród na festiwalach filmowych, w tym Złotego Lwa  na festiwalu w Wenecji, Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie i nominacje do Oskara. Do dziś reżyser ma fanów swojej twórczości na całym świecie.

Kieślowski był – szczególnie w trudnych PRL-owskich czasach – osobą o niezwykłym autorytecie moralnym, kimś na kogo pomoc można było zawsze liczyć. W audycji Anny Fuksiewicz Krzysztofa Kieślowskiego wspominać będą Jego współpracownicy i przyjaciele – Agnieszka Holland, Maja Komorowska., Jacek Petrycki, Sławomir Idziak, Krzysztof Wierzbicki, Krzysztof Piesiewicz i Krzysztof Zanussi oraz autor niedawno wydanej książki o autorze „Czerwonego” – Stanisław Zawiśliński. Przypomnimy także  fragmenty archiwalnych wywiadów przeprowadzonych przez autorkę z Krzysztofem Kieślowskim.

Zaprasza
Anna Fuksiewicz

Czytaj także

Wspomnienie o Stanisławie Różewiczu

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2008 13:34
W audycji wspomnienie o zmarłym Stanisławie Różewiczu, wybitnym twórcy polskiego kina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dekalog widziany oczami młodych

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2007 17:44
Dwadzieścia lat po "Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego powstanie jego współczesny odpowiednik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie o Piotrze Łazarkiewiczu

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2008 15:15
Sylwetka i twórczość niedawno zmarłego reżysera Piotra Łazarkiewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dekalog dwudziestolatków

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2009 15:18
W 20. rocznicę premiery cyklu „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego Andrzej Mańkowski zdecydował się dopuścić do głosu współczesnych dwudziestolatków, by to właśnie oni - z właściwą dla ich pokolenia wrażliwością i wyjątkowym postrzeganiem rzeczywistości - skomentowali funkcjonowanie Dziesięciorga Przykazań we współczesnym świecie. Efekty kilkumiesięcznej pracy jako pierwsi poznają uczestniczy tegorocznego 34. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, podczas którego pięć krótkometrażowych części poka
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żywe laboratorium Kieślowskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2009 13:07
Krzysztof Kieślowski ma już swoje muzeum. Zostało otwarte w Sokołowsku - miejscowości związanej z rodziną Kieślowskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„d.k.log 89+” w 20. rocznicę „Dekalogu” K. Kieślowskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2008 10:18
14 marca rozpoczął się drugi etap projektu „Dekalog 89 +” – konkurs na adaptację filmową opowiadań nagrodzonych w części literackiej. Konkurs ten jest adresowany do środowiska młodych filmowców. Duety twórcze (reżyser i operator) do 16 maja 2008 r.
rozwiń zwiń