X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

„Głód” zdobywcą Grand Prix

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2009 11:48
9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty zakończony. Nagrodę główną Grand Prix dla najlepszego filmu oraz 20 000 euro międzynarodowe jury przyznało brytyjsko-irlandzkiemu filmowi „Głód” w reżyserii Steve’a McQueena. Ten sam obraz nagrodzili też krytycy.
Audio

Głód" Steve'a McQueena był jedną z największych niespodzianek ubiegłego roku. Czas akcji to rok 1981. Film opowiada o przetrzymywanych w angielskim więzieniu bojownikach Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Angielska służba więzienna torturuje ich raz pałką, raz szyderczym śmiechem prosto w twarz. Psychiczne i fizyczne tortury strażników motywują więźniów do buntu. W ramach protestu odmawiają noszenia więziennych uniformów, celowo zaniedbują codzienną higienę i w końcu decydują się na głodówkę. Obraz McQueena pokazuje niechlubne, rzadko wyciągane na światło dzienne fakty z najnowszej historii Anglii. Nagrodę Grand Prix w imieniu reżysera odebrał kurator Brytyjskiego Instytutu Filmowego Michael Brooke.

Zgodnie z przewidywaniami nagrodę publiczności otrzymał „Tlen” rosyjskiego reżysera Iwana Wyrypajewa z Karoliną Gruszką w jednej z głównych ról. Reżyser był zaskoczony wyróżnieniem, gdyż jego zdaniem, poza Rosją, film ten nie jest zrozumiały dla wielu odbiorców. Film został zmontowany tak, że widzowie będą musieli czytać napisy. Ideą filmu jest jednak to, żeby go oglądać nie czytając - dodał reżyser.

 


 
W Międzynarodowym Konkursie Filmów o Sztuce, który był nowością tegorocznej edycji festiwalu, międzynarodowe jury przyznało nagrodę dla najlepszego filmu oraz 10 000 euro obrazowi kanadyjskiej produkcji z 2008 roku "FLicKeR". W tej samej kategorii jury przyznało specjalne wyróżnienie filmowi: "Dubel" w reżyserii Johan'a Grimonpreza. 

'' "Wojna polsko-ruska"(kadr z filmu)

W Konkursie Nowe Filmy Polskie, Wrocławską Nagrodę Filmową w wysokości 100 tysięcy złotych otrzymał film Xawerego Żuławskiego „Wojna polsko- ruska". Nagrodą jest także reakcja publiczności- skomentował reżyser i dodał, że jego zdaniem  energia włożona w ten film, teraz odbija się od widzów.
 


 
Nagrodę za najlepszy debiut w wysokości 40 tysięcy zł, jury przyznało filmowi "Galerianki" w reżyserii Katarzyny Rosłaniec.
 
Tegoroczny festiwal śmiało możemy zaliczyć do udanych- podsumował szef festiwalu Roman Gutek, który przypomniał w rozmowie z Polskim Radiem, że: podczas tegorocznej edycji festiwalu udało się pokazać ponad 250 pełnometrażowych filmów, większość z nich to polskie premiery. Nie zabrakło też bardzo udanych retrospektyw. Dużym atutem festiwalu był przyjazd ponad 350 gości z całego świata. Jak co roku nie zawiodła także publiczność - dodał Roman Gutek. 

 
 

Za rok 10. edycja Festiwalu Era Nowe Horyzonty. Roman Gutek zapowiedział, że w jej ramach odbędzie się m.in. retrospektywa kina tureckiego. W dziesiątą rocznicę śmierci Jerzego Wojciecha Hasa odbędzie się retrospektywa jego filmów. 

10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 22 lipca - 1 sierpnia 2010.

(mz)

 


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Piątkowe premiery

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2010 11:00
"Moja krew" Marcina Wrony, "Lourdes" Jessici Hausner i "The Limits of Control" Jima Jarmuscha to najważniejsze kinowe premiery tego tygodnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamiętnik samobójcy

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2009 09:44
Na ekranach polskich kin gości intrygujący i poruszający film Petera Liechtiego „Odgłosy robaków - zapiski mumii”. Ta inspirowana autentycznymi wydarzeniami opowieść o powolnej śmierci została uhonorowana wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym Europejską Nagrodą Filmową dla najlepszego dokumentu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piątkowe premiery

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2010 09:25
Japoński dramat "Pożegnania", nagrodzony ubiegłorocznym Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, musical "Nine - Dziewięć" z Danielem Day-Lewisem, Penelope Cruz i Nicole Kidman w obsadzie oraz irańska produkcja "Co wiesz o Elly?" od dziś w polskich kinach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piątkowe premiery

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2010 10:38
Nagrodzony francuskim Cezarem dokument "Plaże Agnes" w reżyserii Agnes Vardy, dramat "Była sobie dziewczyna" nominowany do Oscara w trzech kategoriach (m.in. na najlepszy film) oraz klasyka filmu gangsterskiego z 1967 roku "Bonnie i Clyde" od piątku w kinach.
rozwiń zwiń