X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Powrót Janosika

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2009 10:54
Światowa premiera filmu "Janosik. Prawdziwa historia" odbędzie się 26 sierpnia w Nowym Sączu. Najnowszy film Agnieszki Holland i jej córki Kasi Adamik powstawał przez 90 dni zdjęciowych. Kręcono go w Tatrach po obu stronach granicy oraz w nowosądeckim skansenie.
Audio

W roli Janosika zobaczymy wyłonionego przez reżyserki spośród 300 kandydatów czeskiego aktora Václava Jiráčka. - Janosik lubił adrenalinę, dziś byłby pilotem sportowych samolotów lub kierowcą rajdowym- powiedział w wywiadzie dla Informacyjnej Agencji Radiowej odtwórca głównej roli. Czeski aktor dodał, że Janosik nie był idealistą, lecz chłopakiem, który lubił mocno żyć.

Wbrew temu co mówi polska tradycja z dokumentów historycznych wynika, że Janosik był Słowakiem. Najpierw działał w powstańczej antyhabsburskiej armii Rakoczego, a następnie został wcielony do armii cesarskiej. Później rozpoczęła się jego działalność zbójecka, która prawdopodobnie trwała do wiosny 1713 roku. Został oskarżony o zabójstwo plebana z Demanicy do którego nigdy się nie przyznał. Sąd wydał najsurowszy z możliwych wyroków, karę śmierci przez powieszenie. 

Václav Jiráček, który sam jest Czechem "uspokaja" polskich widzów, że w XVIII wieku narodowość nie miała dla górali znaczenia. Dodał, że nigdy Czesi nie byli tak przywiązani do Janosika jak Polacy i Słowacy, dla których jest on legendą.

Film jest czesko-polsko-słowacko-węgierską koprodukcją. W filmie zagrali również: Michał Żebrowski, Maja Ostaszewska, Katarzyna Herman.

Na ekrany kina w całej Polsce film wejdzie 4 września.

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Janosik wraca na ekrany

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2009 10:46
Zbójnik Janosik wraca na ekrany - tym razem w polsko-czesko-słowackim filmie "Janosik. Prawdziwa historia", w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik. Film pokazuje postać Janosika w sposób realistyczny, odległy od legendy, a jednocześnie bardzo współczesny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata po kongresie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2009 09:17
Dziś w kawiarni Tarabuk w Warszawie odbędzie się debata pod tytułem „Popiół czy diament - co dalej z polską kulturą?”. Spotkanie, zorganizowane przez Informacyjną Agencję Radiową Polskiego Radia, odbędzie się 4 dni po zakończeniu Kongresu Kultury Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Holland znowu na planie

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2010 08:52
Po zdjęciach w Berlinie i Lipsku ekipa nowego filmu Agnieszki Holland przeniosła się na warszawską Starówkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy film Holland

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2010 09:23
Agnieszka Holland podjęła prace nad nowym obrazem. Tym razem będzie to opowieść o lwowskim bohaterze.
rozwiń zwiń