Kultura

Przemierzając ulice Palermo

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2009 11:20
Ostatni film Wima Wendersa „Spotkanie w Palermo” światową premierę miał w 2008 roku na Festiwalu Filmowym w Cannes. Obraz zebrał wiele negatywnych recenzji, a reżyser przejął się krytycznymi uwagami do tego stopnia, że postanowił nanieść poprawki. W Polsce jako pierwsi efekty mozlonej pracy mogli zobaczyć widzowie tegorocznego 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty. W piątek film miał swoją premierę kinową.

Tym razem twórca słynnych "Buena Vista Social Club” i "Lisbon Story” wyreżyserował  romantyczny thriller o życiu, śmierci i miłości. Wraz z bohaterem przemierzamy ulice Palermo, w rytm fantastycznej muzyki grupy Beirut, Nicka Cave'a, Portishead, Lou Reeda, Calexico.  Finn(Campino) robi zdjęcia dla największych domów mody, współpracuje z najpiękniejszymi modelkami. Z pozoru ma wszystko, czego człowiek potrzebuje do spełnienia. Jemu jednak wyraźnie czegoś brakuje. Wyjeżdża do tytułowego Palermo, by tu zaczać wszystko od nowa i...stanąć oko w oko ze śmiercią. Główną rolę Wim Wenders powierzył Campino, znanemu w całych Nimczech muzykowi, który do tej pory miał niewiele wspólnego z aktorstwem. Na ekranie pojawiają się jeszcze m.in.: Giovanna Mezzogiorno ("Miłość w czasach zarazy") Dennis Hopper ("Czas Apokalipsy", "Blue Velvet"), Lou Reed.

 

„Ten film, mimo wielu krytycznych recenazji, może zaskoczyć bardzo pozytywnie" - uważa  Szymon Holcman. Zdaniem gościa Ryszarda Jaźwińskiego w sobotnim magazynie „Trójkowo, filmowo” filmem najbardziej usatysfakcjonowani będą miłośnicy podróżowania i odnajdywania nowych miejsc.  

 

 

 

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Piątkowe premiery

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2010 11:00
"Moja krew" Marcina Wrony, "Lourdes" Jessici Hausner i "The Limits of Control" Jima Jarmuscha to najważniejsze kinowe premiery tego tygodnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piątkowe premiery

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2010 09:25
Japoński dramat "Pożegnania", nagrodzony ubiegłorocznym Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, musical "Nine - Dziewięć" z Danielem Day-Lewisem, Penelope Cruz i Nicole Kidman w obsadzie oraz irańska produkcja "Co wiesz o Elly?" od dziś w polskich kinach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piątkowe premiery

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2010 10:38
Nagrodzony francuskim Cezarem dokument "Plaże Agnes" w reżyserii Agnes Vardy, dramat "Była sobie dziewczyna" nominowany do Oscara w trzech kategoriach (m.in. na najlepszy film) oraz klasyka filmu gangsterskiego z 1967 roku "Bonnie i Clyde" od piątku w kinach.
rozwiń zwiń